Ерготерапевт: Всяко дете е индивидуално, но има списък с умения и компетенции, който би могъл да помогне на родителите
©
Ерготерапевтът Ива Петкова разказва как всяко дете расте със свое собствено темпо, но все пак има общ списък, в който са изброени основните неща, които следва да умее то между 12 и 18 месеца. Тя дава и съвети как да му помогнем да развива своите груба и фина моторика.
Груби двигателни умения
Това са уменията, при които се използват големи мускули (на крака, ръце, торс и шия). Децата вече следва да ходят самостоятелно напред, настрани и назад, да пълзят по стълбите, да ходят нагоре и надолу по стълбите с помощ, да играят с играчки за дърпане и бутане, да сядат на стол с детски размери, пише NOVA.
Фина моторика
Това са уменията, при се които използват малки мускули ( на ръце и пръсти). Тогава малчуганите трябва да могат да изграждат кула от два блока, да обръщат страници, да пускат малки предмети, да изследват дупки в картонени кутии, да драскат спонтанно и да поставят по-големи предмети във формата на монета в отвори на кутии.
Умения за самопомощ
Така се наричат уменията, които помагат на децата да станат по-независими. С развитието им децата трябва да започват да използват лъжица и вилица, да пият от чаша самостоятелно, да свалят чорапите и обувките си, да пъхат ръце през ръкавите и крака през крачолите на панталоните, да опитват се да измият сами лицето и ръцете си и да помагат при прибирането на играчките им.
Когнитивни умения
Това са т. нар. "умствени умения" (мислене, учене, решаване на проблеми). До 12-18 месеца децата трябва да разглеждат книжки с картинки, да идентифицират себе си в огледалото, да познават някои части на тялото, да следват прости указания, да започват да съпоставят и сортират по форма и цвят, както и да разпознават животните и звуците, които те издават.
Този списък не е специфичен за вашето дете, но предоставя обща информация. Ако имате някакви притеснения относно развитието на вашето дете, попитайте вашия лекар или ерготерапевт.