На Коледа всеки от нас иска да се доближи до Бога. Това каза мелнишкият епископ Герасим, главен секретар на Светия Синод, в празничното издание на "Денят на Фокус“ по радио "Фокус“. "Ако Възкресението е най-голямото чудо, то появата на Божия син на света е следващото най-голямо чудо в историята на човечеството. Думата чудо в съвременен контекст е употребена, изхабена. Вярата ни в чудеса е намаляла заради консуматорството. Истинските чудеса като че ли не забелязваме. Ако човек мисли за материален просперитет и физическо оцеляване, чудесата са най-малкото на втори план“, разказа епископът.

"Да си жив и здрав е толкова смислен израз, но ако го ползваме за щяло и нещяло, той девалвира. Съперничат му гръмки изрази, които би трябвало да изразяват нещо грандиозно, а ние ги ползваме непрекъснато. В случая с Рождество, освен атмосферата на пазаруване и почивка, вечерта на Бъдни вечер не е само, за да се видят с близките си. Има атмосфера, различна от коледния дух – тя се нарича благодат. Това е положителна енергия, която Христос е донесъл в нашия грешен свят. Хората го усещат в сърцето си, но не могат да го облекат с думи. Това се случва и на Великден – влизайки в храма, усещат благодат, която хората често не разбират. Търсенето на духа на Рождество и Възкресение продължава през целия ни живот“, смята епископ Герасим.

"Човек сам е предизвикал злото заради греха. Искаме да се върнем във времето, в което сме създадени – там, където ни е било спокойно и добре, преди първородния грях“, смята отецът. "Щастието е в пълнотата на истинската любов, загубили сме я заради греха. Макар да не знаем как точно да се върнем към Божия рай, но ние се стремим към него“, убеден е епископът.

Покаянието и връщането към Бога изискват усилия, а ние искаме да минем пътя бързо – с пари, с време, но да не нарушаваме много комфорта си. Истинското щастие обаче е другаде, пътят не е кратък, свидетелства епископ Герасим.

"Знаем, че има добро и зло, ние разбираме, че съществуват плюс и минус и те рядко съжителстват на едно място. Няма сивота в живота – доброто е добро, злото е зло, а опитите за смесване са лъжа. Днес някой непрекъснато се опитва да подмени доброто със зло, но не трябва да слушаме думите, а да гледаме делата. Не трябва да позволяваме да бъдем подмамвани“, категоричен е отецът. Човекът трябва да се научи да мисли и чувства самостоятелно, да се доверява на интуицията си, посъветва отецът. Вярата е твърда надежда в онова, което не се вижда, каза още свещеникът.

Прототипът на Дядо Коледа е свети Николай, който е пускал наистина дарове през комина. Тогава една компания взима този образ и го превръща в комерсиален продукт, припомни истината за произхода на празника днес мелнишкият епископ Герасим.