Опитваме се да разберем на каква база предишното правителство е поело подобни ангажименти. Това каза в предаването "Важните говорят“ на Радио "Фокус“ служебният министър на енергетиката Росен Христов във връзка със затварянето на въглищните електроцентрали на страната по Плана за възстановяване и устойчивост. 

"Затварянето на въглищните електроцентрали, този ангажимент, който е поет, тоест постигането на много предизвикателни цели за намаляване на вредни емисии чрез затваряне на електроцентрали, това просто няма как да стане. Абсолютно всички експерти сме обединени в позицията, че това би довело до такива икономически щети за България, които не са поносими, но още по-важното е, че това би застрашило националната и енергийната сигурност на страната. В момента единият блок на атомната електроцентрала излиза в авариен ремонт и има продължаващ ремонт на един блок в ТЕЦ-2, де факто с тези два блока в ремонт България ще спре да изнася електроенергия и цялото производство ще бъде фокусирано върху вътрешното потребление, като се има предвид, че то в момента не е толкова високо заради топлото време и приближаващите празници се очаква да намалят допълнително и индустриалното потребление. Ако все още има някакво съмнение, представете си, ако половината електроцентрали в Маришкия басейн бяха затворени в този момент, ние де факто щяхме в момента да търсим от къде да внасяме електроенергия в регион, който изцяло разчита на България за снабдяване, тоест ние щяхме да прекараме едни много романтични празници на свещи, ако бяхме затворили въглищните си електроцентрали. Никакъв вариант това нещо да се случи. Търсим начин да постигнем екологични дисциплини чрез алтернативни проекти и водим разговори с Европейската комисия как това може да се случи по най-ефективен начин", обясни министърът.

Росен Христов обясни, че в нито една друга държава няма подобни поети ангажименти. Той увери, че няма да бъдат намалявани генериращите мощности на страната в следващите две-три години, тъй като това би застрашило енергийната и националната сигурност на страната и региона. 

"Опитваме се да разберем на каква база са поети тези ангажименти, след като никоя друга държава няма подобно нещо, 2019 година като база не съществува никъде в никакви препратки, нито в директивите, които са свързани със "Зелента сделка“, нито в други държави. 40% също е някак си, в 2025 година, измислено без техническа и без екологическа обосновка. Европейската комисия е запозната с тези факти. В момента се договаря и новата директива, и новата цел за Европа като цяло. Ние смятаме, тоест нашите членове ни показват, че в тези общоевропейски изисквания и цели ние може да се впишем като страна, и енергетиката като част от промишлеността. Тези конкретни цели, които са приети изцяло против интереса на България, естествено ще трябва да ги обсъдим и да се намери оптимално решение, което, повтарям, не включва намаляване на генериращи мощности в страната в близките 2-3 години, особено като се има предвид, че Украйна вече се вклюва активно в пазара за внос на електроенергия, тъй като по-голямата част от енергийната им система е унищожена. При такава несигурност няма как да изоставим и нашата енергийна сигурност и сигурността на региона. Такава политика водят и останалите държави, както всички знаете, и Германия, и Австрия отварят вече затворени въглещни електроцентрали. Румъния продължава експлоатацията на въглещните си електроцентрали, тоест всички мислят практично и поставят националните си интереси и енергийната сигурност  като приоритет номер едно, което е и правилно в тази ситуация", каза още Христов.

Ева БРАНИМИРОВА