Българската страна няма достъп до газопреносната мрежа на турската страна. Това е договор за покупко-продажба, защото в договора е описано, че българската страна има право да достави до терминал в Турция газа. След това газът се продава и отново се получава на входна точка България. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на изслушването си в парламента относно сключените споразумения с турската компания, отражението им върху обществения доставчик "Булгаргаз" и необходимостта от предоговаряне на условията по тях.

"Всичко е започнало с конкретни международни срещи с участието на президента Радев и представители на служебното правителство, като това се е състояло на 9 декември 2022 година. На срещата е постигнато споразумение за засилване на сътрудничество между двете страни в енергетиката", припомни министърът.

"След провеждането на тази среща има редица такива на политическо ниво в присъствието на служебния министър на енергетиката Росен Христов на 11 декември и между 22 и 24 декември. Те са имали една основна цел - да бъде изготвено проектноспоразумение за покупко-продажба и резервиране на капацитет", каза още той. 

От "Булгаргаз" отбелязват, че в предвиденото споразумението, за разлика от други, таксата "Услуга" се дължи от българската към турската страна без значение дали се възползваме от тази услуга, която е доставка на количество на дневна база от 53 200 MWh, припомни енергийният министър. 

"Българската страна е задължена да плати стойността на този капацитет, без значение дали се възползваме ли се в пълния размер, или в нулев", каза той. 

На 24 декември 2022 година е получен мейл от "Боташ", в който се съдържа договорът за покупко-продажба, подписан саморъчно от тогавашния министър на енергетиката Росен Христов. Писмото е изпратено към България за изпълнение, което по думите на министър Станков не дава шанс на страната ни да договори по изгодни условия. 

"Срокът на действие на споразумението е 13 години. Няма клауза, с която то да бъде разтрогнато. Сумата, която трябва да бъде платена, за да бъде разтрогното това споразумение, е цялата сума по текущия договор или 2,2 млрд. долара, която Българската страна дължи", заяви Жечо Станков

Количествата, които трябва да бъдат трансферирани по договора, са в размер на 53 200 MWh на ден или 19,4 млн. MWh годишно. 

"Българската страна 14 слота на LNG терминалите в Турция, които биха и дали възможност да пренесе максимално около 1,3 млрд. куб. м. през територията на Република Турция. Държавата ще заплаща на годишна база капацитет за половин милиард куб. м., който физически не можем да използваме", заяви Жечо Станков

По думите му изчисленията показват, че България ще трябва да плати 1,2 млрд. лева, които ще бъдат платени за срока на договора, без страната да ползва физически услугата. 

"В споразумението за покупко-продажба е описано, че основен на посочения терминал за втечнен газ "Боташ" запазват правото си да променят точката на доставка, което се е случвало 2023 година. Промяната на точката на доставка е довела до 400 хил. долара допълнителни разходи на всяко карго, което е доставено", заяви министърът на енергетиката.