Цените на електроенергията няма да намалеят в близко бъдеще. Големият недостиг в региона в момента е предизвикан от липсата на електроенергия в Украйна, където около 70% от всички електроцентрали на практика са унищожени. Това каза бившият заместник-министър на енергетиката Явор Куюмджиев в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

В момента в Украйна на практика функционират единствено трите атомни електроцентрали. Разрушена е и много голяма част от електроенергийната инфраструктура на страната.

"В момента те не могат да внасят достатъчно количество от Унгария, Полша и Словакия, с които имаха добри връзки. Единственото място, откъдето могат да внасят електроенергия, е Румъния. Ние доставяме в момента основната част от електроенергията в Украйна“, обясни енергийният експерт.

Възстановяването на електроенергийната система на Украйна според него ще отнеме 10 до 15 години и поради тази причина цената на електроенергията в целия регион ще остане висока.

Строителството на 7 и 8 блок на АЕЦ "Козлодуй“ според Куюмджиев няма да реши проблема у нас, тъй като то ще отнеме минимум 20 години.

В момента усилено се инвестира в големи системи за съхранение на енергия, отбеляза той. 800 милиона от първия транш по Плана за възстановяване и устойчивост са заделени именно за инсталирането на подобни системи.

"Този процес върви много усилено. Това ще балансира цените на електроенергията, но няма да ги намали много. Тези системи ще помогнат да се "изрежат“ т.нар. пикове и спадове. Онзи ден например за пръв път в България по обяд наблюдавахме цена от минус 200 лева за мегаватчас, докато вечерно време стига до 500 лева. Тези батерийни системи ще помогнат пиковете да се изгладят – на обяд няма да бъде минус, а ще бъде 20-30 евро, а вечерно време ще бъде например 200 евро“, обясни експертът.

Според него двата атомни реактора от "Белене“ трябва да бъдат реализирани на площадката на "Белене“.

"В "Белене“ вече сме инвестирали над 3,5 милиарда лева. Има готова площадка, която беше сертифицирана. Имаме закупени основните части на ядрения остров – т.нар. съоръжения с дълъг цикъл на производство. Имаме издържан почти целия документален път. Единственото нещо, което беше останало на финала, беше одобряването на изработения проект, внесен по надлежния ред в Агенцията по ядрено регулиране, и оставаше да се извади разрешителното за строеж. "Козлодуй“ всички тези неща ги няма“, обясни Явор Куюмджиев.