Има три неща, които държавата би следвало да гарантира на гражданите: неприкосновеност на тялото и имуществото, въздаване на справедливост и борба с природните стихии. Българската държава от десетилетия насам не успява да се справи и с трите едновременно. Това каза историкът и преподавател Емил Джасим в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.  

По думите му липсата на вяра у хората, че ще получат справедливост в дадена ситуация, води до пълен разпад на държавността и самоуправство. "Това е начин, по който се решават проблемите там, където няма държава – определени места в Близкия изток, Африка, навсякъде, където държавата отсъства или е хиперрепресивна. Когато държавата неглижира гражданите, инстинктът взима връх“, коментира Емил Джасим.  

Случаят с прегазеното от ТИР дете и убития в последствие шофьор според него има много измерения, смята преподавателят. "Едно от тях е защо ТИР-овете минават от там, защо родителите не са били с детето. Навсякъде можем да видим пропуска на държавата да реши тези проблеми, т.е. да не създаде изобщо предпоставка за създаване на самоуправство, за престъпление по небрежност“, коментира Емил Джасим.  

Според него обществото трябва да реагира на всички подобни случаи, но понякога то реагира без достатъчно познания, допълни той.  

"Аз съм много "за“ всеки да изразява всякакво мнение. Въпросът е, че в крайна сметка това не би следвало да влияе на решенията на съдиите и не би следвало да влияе на работата на прокурорите. Понякога чисто човешката гледна точка може да се различава от тази на закона. И тук идва големият въпрос ние какво искаме – нашата чисто човешка гледна точка ли винаги да доминира, или искаме законът да доминира“, коментира Емил Джасим. 

Корупцията в съдебната система и в прокуратурата е част от проблема, смята той. По думите му единственият начин да се върне доверието на обществото в правораздавателната система е изчистването на корупционните петна в институциите, свързани с правоналагането. "Това е разковничето. И това, между другото, не е нещо трудно, просто се изисква обществена воля“, допълни Емил Джасим.