Предвижданите промените в Закона за съдебната власт биха били полезни и ще подобрят работата на съдебната власт. Всеки един човек, който има дясно политическо мислене, би трябвало да държи на законността, а оттам и на авторитета на съда. Винаги, когато процедурите биват прецизирани, когато се осигурява един нормален избор, може да се очакват по-добри резултати. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ бившият министър на вътрешните работи адвокат Емануил Йорданов.

"Дълго време виждаме как ръководството на прокуратурата, независимо от това кои са персоните в това ръководство, беше толерирано от управляващите. И като прибавим към това безграничната власт на главния прокурор, нещата стигнаха до гротескни изменения. Крайно време всеки да изпълни своите служебни задължения, така че да може в България законите да се спазват и то на първо място от тези, които са призвани да съблюдават спазването на законите.“

По думите му прокуратурата от дълго време се капсулира и самовъзпроизвежда. Практиката показва, че последните двама главни прокурори и сега изпълняващия длъжността на практика се различават твърде малко един от друг и по всяка вероятност сегашният изпълняващ длъжността ще бъде заменен с човек с подобен профил. По повод кандидатурата на Борислав Сарафов експертът посочи, че твърде много въпросителни стоят около този избор, както и това, че въпросите, които се поставиха, не получиха адекватен отговор, доведе до обединението на всички политически сили в Народното събрание около това, че не трябва да се допусне приключване на процедурата по този начин и за този кандидат.   

Адвокат Йорданов не вижда проблем с предложението на ПП-ДБ всички членове на ВВС да могат да предлагат главен прокурор, което подкрепи с изискванията на Закона за съдебната власт. Според него е нормално да има разделение на съдии и прокурори и предложенията в законопроекта на ПП-ДБ, че ако президентът върне предложената кандидатура, от ВСС ще могат да потвърдят избора си с мнозинството на членовете, избрани от магистратската квота, няма да окаже негативно влияние и да засили разделението между магистрати и прокурори.  

Промените, засягащи мандатността на ръководителя на трите съдилища и главния прокурор, също е добре да се прецизира според него: "Мисля, че това е съвсем нормално и едно стриктно тълкуване на действащото законодателство би довело до същия извод. Обаче тъй като практиката показва, че може да има и друг вариант, очевидно е необходимо да се каже съвсем ясно в законов текст, че който има мандат, изкарва мандата и сме до тук.“