Идеята за създаването на щраусова ферма  е свързана с екзотиката на животните, рядко срещани у нас. Както и възможността да се използва щраусовата мас в козметиката, да се популяризира и ползва от хора с дерматитни проблеми. Това каза за предаването “Цветовете на България" по Радио “Фокус" Елмира Димитрова от ферма “Щраусово забавление".

В началото е било трудно изграждането на ферма в полето, необходими са били много средства за прокарване на ток и вода, но постоянството се увенчава с успех. След 2-3 години имат посещения от туристи  и малки деца,  интересът към щраусите расте. А по-късно започва да се купува и козметиката, която произвеждат с щраусова мас.

Фермата притежава най-старите щрауси в България Иван и Ангел, които са на 19 години, в тийнеджърска възраст. Когато започнали отглеждането им не е имало информация откъде да вземан точните рецепти за начина им на хранене, за да бъде черупката на яйцата им по-твърда. “Щраусите снасят яйца от пролетта до късна есен при температура 15 градуса през 3 дни, когато са навършили 2,5 години. Пият по 15-20 литра вода на ден, и в пустинята си заравят главата в пясъка, за да търсят вода, усещат влагата под пясъка. Има хора, които си поръчват щрауси за домашни любимци, други ги ползват за косачки на трева, трети ги гледат за яйца. От щрауса почти всичко се използва, като се започне от месото, което е в двата бута и в шията, и е много диетично и здравословно, био месо. Перата им са уникални за атракция, ползват се за направа на ветрила, за костюми, шапки, както и за бърсалки за прах. Кожата им е релефна и се ползва за направа на ботуши и чанти, имаме поръчки и за кожа", каза Елмира Димитрова.

Щраусите са диви животни и инстинктът им за самосъхранение ги кара при опасност да бягат със скорост 65-70 км в час, подлежат на дресировка. “След първата година ние ги дресираме. Мъжките даряват посетителите с танц на любовта.  Опасни и агресивни са, ако някой навлезе в територията им. А при женските пускаме посетителите да ги хранят и се разхождат между тях. Знаят си имената. Разпознават гласовете на хората, които се грижат за тях, и цветовете на дрехите, любим им е жълтия цвят. Усещат и енергията на човек, много са любвеобилни.  Щраусите ни научиха на доброта и честност. Ферма “Щраусово забавление" се намира в Долна баня на 60 км от София по магистралата", допълни собственичката на фермата.

Калина СВЕЖИН