Инициативата ни BG4UA - технологична и иновативна общност в България, е да подпомагаме украинците, които избират България. Това казаха в сутрешния блок на "Фокус“ Елина Желева и Макс Гурвиц, които създадоха BG4UA - технологична и иновативна общност в България, която помага на бежанци от Украйна. "Никога не сме имали амбиция да помагаме в Украйна, просто защото не мислим, че това ни е силата. Докато вече веднъж на територията на България, мисля че имаме много какво да дадем – дом, подкрепа“.

Доста неща успяхме да направим за тази една година, имайки предвид че всички инициатори в България за Украйна реално са хора от бизнеса и управляват сериозни кампании, инициативи, допълни Желева. "Това беше дейност, която направихме заедно с другите си ангажименти. Първото нещо, което направихме, беше да помогнем за евакуацията и настаняването на украинци в България, хиляди доброволци се записаха в платформата, отвориха домовете си, сърцата си и настаниха човеци при други човеци. Беше красиво да видим как това стана без усилие. Направихме и дарителска кампания, защото имаше нужда от средства и събрахме малко повече от 630 хиляди лева, отново по лесния начин. Сумата се събра за около месец и с тези средства подкрепихме 18 организации.“

Аз мисля, че това, което е станало всъщност, е че успяхме като технологична срочност да действаме много бързо, буквално в първите часове, а впоследствие дни и седмици от войната, каза Гурвиц. "В България имаме един такъв късмет, който беше предизвикателство, когато започна тази война, че ние всъщност нямаме богат опит с организиране подкрепа на бежанци. В България исторически не са идвали такива хора, бежанци. И това беше за първи път в съвременната история на нашата страна, че всъщност идват хора някъде от война, а ние сме тази безопасна държава, в която можем да ги настаним. И това, което всъщност направихме – това беше първата фаза, настаняване, събиране на домове, координиране на транспорт. Ние всъщност изградихме работеща организация от доброволци, в някакъв момента стана една идея по-професионално, изградихме един колцентър професионален и по този начин изградихме една инфраструктура, която липсваше у нас. И тази инфраструктура я предадохме на правителството, на Министерски съвет и тя продължава да работи в някаква степен вече без нашето участие.“