В рамките на уикенда след интензивни интервюта, които Камала Харис проведе с шестима кандидати за вицепрезидент, във вторник вечер тя излезе с избор на кандидат за вицепрезидент - губернаторът на Минесота Тим Уолц. Това е кандидатура, която без съмнение ще има и поддръжници и критици. Сериозно влияние върху решението на Камала Харис са оказали и събитията в Близкия изток, войната, която се води там от месеци. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" по Радио “Фокус" дългогодишният посланик в САЩ  и вицепрезидент на Атлантически клуб в България Елена Поптодорова.

“След утвърждаването на Камала Харис за кандидат за президент на демократите, настъпи напрежение в Републиканския лагер, включително по отношение на кандидата им за вицепрезидент Джей Ди Ванс, че “Тръмп е избрал свое подобие и че ще укрепва вътрешно редиците на републиканците". Камала Харис приложи същия подход, доколкото Тим Уолц е известен с по-леви разбирания, той попада в политическата линия на самата Камала Харис", отбеляза Поптодорова.

Предизборният щаб на кандидата за президент на САЩ от Републиканската партия и бивш американски президент Доналд Тръмп окачестви днес кандидата за вицепрезидент на Камала Харис като "опасен левичар".

"Има доста по-ляво от това, което прдставляват Камала Харис и губернаторът Уолц, но това ще се използва сериозно в оставащите дни до изборите. Губернаторът Уолц изобразява средния американец и се тревожи за парите си, за децата си, за къщата си. Търси се едно по-широко ветрило от предполагаеми гласоподаватели и поддръжници, които да припознаят в Тим Уолц като свой защитник или изразител на техните интереси", отбеляза Елена Поптодорова.

По думите й иронията е, че и Тръмп, и Харис постъпиха по абсолютно идентичен начин, което по същество ще засили вътрешно техните избиратели. "20-те процента избиратели, които решават къде да сложат гласа си в последния момент, в някаква степен остават непокрити при тези номинации. В изборната надпревара ще се навлезе в икономиката на САЩ, и конкретна политика, която касае самите избиратели. Това ще бъде една много трудна надпревара, състезание, доколкото и Ванс, и Уолц атакуват еднаква среда - това е работническата класа или средната класа, която усеща, че губи някои предимства, които беше натрупала през годините чрез труда си, чрез съответни мерки на вътрешната политика на САЩ. Тези хора са обект на тази кампания. Ванс не е убедителен като такъв защитник, заради личната му история и професионално, с големите пари от Силициевата долина, с начина, по който влиза в стартъп. Той не е типичният представител на средния Запад по начало и на тази работническа група. Тим Уолц е учителят, треньорът по футбол, част от семействата на тези хора, които очакват да гласуват за него. Очевидно това е целта на Харис. Повечето американци не са чували за Уолц до този момент и изведнъж той се явява на най-високия връх на американската политика. Той трябва да бъде представен, опознат, харесан. Той е по-автентичен от гледна точка на политически и електорални цели, които си поставят и двете кампании. Той нарече “странни" Тръмп и Ванс, и това се поде много нашироко. От тук нататък ще има значение начинът, по който се представят едни други, доколко ще се възприеме от средния избирател и разбира се, кой ще бъде възприет за по-автентичен. Вицепрезидентите са важни като характеристика, но в крайна сметка изборите са Харис - Тръмп", подчерта Елена Поптодорова.

 

Той обърна внимание, че Камала Харис успя да стопи немалка разлика от 5%, която беше налице между Тръмп и Байдън, в най-критичните щати. Но не е излязла над резултатите на Тръмп и в момента горе-долу са по равно. В критичните 7 щата Тръмп има мълк превес от 1-2% все още. "След вчерашната номинация на Тим Уолц за вицепрезидент ще видими дали това ще повлияе по някакъв начин на общественото мнение, ще следим щатските социологически проучвания, за да се види на място как вървят настроенията. Предстоят напрегнати дни и за тях и за наблюдателите", заключи Елена Поптодорова.