В момента сме свидетели на преразпределение на роли, функции и отговорности в глобален мащаб. Ще се пренаредят отношенията между държавите, приоритетите, разпределянето на ресурсите. Намираме се в състояние на перфектна буря. Това каза дългогодишният посланик в САЩ и вицепрезидент на Атлантическия клуб в България Елена Поптодорова в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Тя очаква оформянето на континентални регионални центрове в близко бъдеще. "Как те ще се свързват помежду си това още не е тема на дискусия“, допълни Поптодорова.

В същото време развитието на технологиите ще се случва на глобално ниво.

"Това ще е парадоксът. Тези високи технологии са част от ежедневието, те все повече го превземат. Затова ще е висш пилотаж от една страна да се удовлетворят тези обърнати навътре националистически амбиции, желания и планове, а от друга страна участвайки в този глобален процес на споделяне на тези нови инструменти, в най-добрия смисъл на думата. Не изключвам да се развие остро съперничество – нещо като надпреварата във въоръжаването, каквото помним от миналия век, само че в сферата на изкуствения интелект и високите технологии. Затова моментът е толкова критичен, сложен и тревожен“, обясни дипломатът.

Елена Поптодорова очаква на Конференцията по сигурността в Мюнхен да започнат разговори за прекратяване на конфликта в Украйна. Това обаче ще се случи в отсъствието на президента Доналд Тръмп, който ще бъде представляван от вицепрезидента Джей Ди Ванс.

Тя смята, че няма изгледи за бързо разрешаване на конфликта в Украйна.

"Няма никаква яснота за подходите, дали скоро могат да започнат разговори, кой ще ги води, къде ще ги води. Не е ясен мирният план на президента Тръмп. Известно е, че Зеленски вече е готов да обсъжда включително териториални замени, но оттам насетне как ще се структурират тези първи разговори, на какво ниво ще започнат, от какви отправни точки – територии, гаранции, възстановяване на Украйна, не е ясно“, коментира Поптодорова.