Изборите в Молдова и Грузия са екзистенциален тест, който ще определи стратегическата посока, в която ще се развиват в бъдеще двете бивши съветски републики – към проевропейските демократични ценности или ще се върнат отново в орбитата на Русия. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ дългогодишният посланик в САЩ и вицепрезидент на Атлантическия клуб в България Елена Поптодорова.

Изборът между Русия и Европа като важен партньор за развитие е от огромно значение и за двете страни. "Това са две държави, които са ясно посочени от Кремъл като зона на руски интерес. Така че в зависимост от изборния резултат ние ще можем да видим едно трайно укрепване на европейското пространство или обратно, ще се създадат условия, в които да се упражни намеса и натиск, който да откъсне двете държави от естествения път на европейско развитие, който всъщност и гражданите желаят,“ каза тя.

В Грузия големият залог е опозицията да успее да се обедини и да вземе превес над управляващата партия "Грузинска мечта“, като според нея това е осъществимо стига да няма голяма външна намеса от руска страна, за да не повлияе на гласовете вътре в страната. Надеждата е Грузия да се върне на този демократичен, цивилизован път на законодателство, който тя имаше в първите две години от управлението на "Грузинска мечта“.

Президентските избори в Молдова са също с все още неясен резултат, тъй като макар че настоящият проевропейски държавен глава Мая Санду е с 20% преднина спрямо следващия кандидат, бившия прокурор на Молдова, подкрепен от Русия, така няма предвидимост в това как ще се групират партиите на втория тур, който ще се проведе на 3 ноември. "Референдумът даде доста добър резултат и макар че тя няма да е правно обвързваща поправка, но политически, а и психологически е много важна за ускореното присъединяване на Молдова към Европейския съюз. Става дума за 2 нови параграфа, в които се обявява членството в Европейския съюз като необратим път и като стратегическа цел на Молдова,“ обясни тя.