Израелският кабинет се събира във вторник, за да обсъди предложеното споразумение за временно прекратяване на военните действия с "Хизбула". Предвижда се примирието първоначално да бъде за 60 дни, като ще включва изтегляне на израелските сили от Ливан.

"Новината за подписването на мирно споразумение между Израел и Ливан е добра, но не е потвърдена. Явно администрацията на Джо Байдън иска да завърши управлението си с някакво решение за Близкия изток", коментира Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество в NOVA NEWS.

Според Ивайло Иванов, член на Съюза на офицерите от резерва "Атлантик", големият въпрос е дали това споразумение ще бъде дълготрайно. "Има вероятност израелската страна да изчаква Доналд Тръмп да встъпи в длъжност. Нетаняху вижда в САЩ силен съюзник и възможност да осъществи целите си в Близкия изток", допълни той.

"Възможно е да се постигне примирие, но съм скептичен относно постигането на траен мир в Близкия изток. Тръмп доста ясно застава на страната на Израел в този конфликт. Неговата политика ще бъде към засилване на и без това голямата помощ на САЩ към Израел", каза Димитров.

Според Иванов Саудитска Арабия ясно е заявила няколко пъти, че няма как да бъде сключено мирно споразумение с Израел без да има план за създаване на палестинска държава. "Нетаняху и съюзниците му са категорично против такова решение. Формулата, която Доналд Тръмп предложи за разрешаване на израело-палестинския конфликт, беше кардинално различна от всичко досега. Той предложи икономическо благоденствие за палестинците срещу отказа им от създаване на палестинска държава. Амбициите на Тръмп са свързани с желанието му да получи Нобелова награда за мир", добави Иванов.

Според Димитров издадената от Международния наказателен съд заповед за арест на Нетаняху, безспорно ще се отрази на международния престиж на политика. "Той е поставен на една плоскост с Владимир Путин. Това е акт на международно осъждане за политиката, която Нетаняху води през последната една година", заяви още той.