Експерт съветва: 5 лесни стъпки към по-зелен живот
© Личен архив
Българското общество осъзнава нуждата от по-екологичен начин на живот. Много хора прилагат практики за намаляване на отпадъците, за внимателна селекция на закупуваните вещи, планират и пътуванията си по "по-зелен“ начин. Все повече сигнали за замърсявания получава сдружението.
Филтърните кани също са вариант за хората, които не искат да пият вода от чешмата. Не е необходимо всеки ден да консумираме пластмаса чрез шишенцата с вода, които купуваме от магазина. Повече лекари казват, че не е полезно за здравето ни да пием от пластмасови съдове. Можем да заменим това със стъклен носител на вода.
Чашата за кафе също може да си носим от вкъщи – ако изброим всички чашки за кафе за еднократно ползване, които сме консумирали до момента, цифрата ще бъде много голяма, отчете Йосифова. Те не се и рециклират. Има вече и сгъваеми кафени чаши – много кафенета вече стимулират купуването на кафе с отстъпка, ако си носите собствена чашка.
Можете да си направите обяд от вкъщи в кутия и да го консумирате така, че да избегнете ежедневното ползване на пластмасовите съдинки, в които си купуваме готова храна от заведенията, даде пример за зелена практика Йосифова.
Повечето хора вече имат торби за многократна употреба – нека ги ползваме при пазаруване, те не заемат много място и е много лесно да се откажем от найлоновите торбички. Не виждам тази практика да е все още масова у нас, но лесно би могла да стане такава, каза още Елеонора Йосифова. Вярвам също, че трябва да спрем да ползваме отделните малки торбички при купуване на плодове и зеленчуци от хипермаркетите.
Когато сме на ресторант, бихме могли да кажем, че нямаме нужда от сламка с питието си и така да спестим още малко замърсяване на околната среда, посъветва Йосифова.