Нов силен трус запълва зона на мълчание в Мианмар. Това съобщи Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН)

В неделя в 08:55 часа време в епицентъра (05:25 у нас) в Мианмар се състоя земетресение с магнитуд 5.5. Неговият епицентър е локализиран в границите на т.нар. Сагаинг разлом, делящ Индийската тектонична плоча от плочата Сунда.

Неделният трус е породен от преразпределяне на напрежения, свързани с мощното земетресение с магнитуд 7.7 от петък 28 март, което освен Мианмар, засегна и околните Тайланд, Индия, Китай, Бангладеш, Лаос. От тогава, през изминалите 16 денонощия, в района на разлома на дължина север-юг повече от 300 километра се регистрира повишена сеизмична активност. Само земетресенията с енергия достатъчна, за да уголеми повреди, нанесени от основния удар на 28 март (магнитуд 4.5 и по-голям), са 28, а пълният брой трусове с магнитуд над 3, обработени в Европейския център, е 111 .

Епицентърът на новия силен трус в неделя е локализиран в пространството на относително мълчание между двете групи следтрусове. Тези групи се оформят от сеизмични събития с магнитуд 4.5 и повече – онези, чиято енергия допринася за разрастване на повредите. Най-силните земетресения сред тях, отбелязани на приложената илюстрация, са резултат от активността през първите три дни, т.е. между 28 и 30 март.

В авторската информация, оповестена на 2 април, изказахме твърдението: “Празнината, която се оформя с липса от силни трусове, би могла да се обърне в земетресение със средностатистически очакван магнитуд на още едно силно земетресение …" И ето че земетресение с магнитуд 5.5 се случи на 16-я ден именно в това пространство.

Какво е известно от земетръсната история на разлома Сагаинг? Той е най-дългият и активен източник на земетресения в Мианмар. Магнитудите на земетресения по него достигат стойности между 7.0 и 8.0. Твърде интересна е двойката земетресения през 1930 година в южни сегменти на разлом Сагаинг.

На 5 май 1930 земетресение с магнитуд 7.4 разкъсва земната твърд в южен участък на разлома на дължина от 130 км - от южния бряг на Мианмар до 20 км северно от Баго (около 180 хил.ж./

2019 г.), град на 90 км североизточно от Янгон, бивша столица на страната. През декември същата година второ мощно земетресение – магнитуд 7.3 – удря на 130 км северно от Баго, като разпуква още 120 км от разлома Сагаинг.

Появата и на двете земетресения е свързана с относителното движение между Индийската плоча и плочата Сунда. Най-вероятно чрез пренасяне на напрежения по Сагаинг разлома земетресението от 5 май е подготвило осъществяването на декемврийското земетресение.

“Остава още много да се разбере за земетресението от 28 март и тези подробности вероятно ще се появят бавно", твърди Фредерик Тилман, сеизмолог в Германския изследователски център за геонауки-Потсдам