Намирането на нови решения за борба с нелегалната миграция е един от акцентите на започналата срещата на върха на лидерите на страните от ЕС, където България е представена от служебния министър-председател Димитър Главчев. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ Тихомир Безлов – главен експерт програма "Сигурност“ в Центъра за изследване на демокрацията.

Несправедливостта на стария подход с връщане на незаконните мигранти в страните, откъдето са влезли в ЕС, и широката подкрепа за създаване на външни центрове за незаконните мигранти са част темите, които се обсъждат от лидерите на 27-те страни членки. "Новата европейската политика за миграция чрез тези центрове идва от затруднението, което има при установяване на незаконните мигранти и връщането им в страните на произход. Оказва се, че страните, от където идват тези незаконни мигранти, не искат да ги приемат и те остават в такова висящо положение по центровете на ЕС, респективно с всички проблеми, свързани с тяхната издръжка, с криминализирането и радикализирането на тези мигранти.“

Европейският съюз премина към една по-твърда линия относно нелегалните мигранти, като дори и Германия, която досега избягваше по-крайни форми, подкрепи идеята за изнесените центрове, а Италия вече създаде прецедент със създаването на такъв център в Албания, обясни още той. "Това е важна тема за България заради опасенията, че ако се започне да се следва тази политика на връщане на незаконните мигранти от Централна и Западна Европа към страните от където са влезли, каквато е и България, това ще се постави в много трудно положение правителствата на тези страни, които са входни точки.“

Проблемът с изнесените центрове според експерта е кои трети страни извън ЕС биха се съгласили на това, като даде пример с Турция, която от страна, която приемаше мигрантите от Близкия изток, смени рязко политиката след последните президентски избори там. "Със сигурност има подобряване на сътрудничеството с Турция, но едно е да си сътрудничите при възпирането на влизане на мигранти в България от Турция, друго е да направите изнесени центрове, които със сигурност ще създадат напрежение вътре в Турция,“ посочи той и добави, че с тези изнесени центрове явно се търсят по-бързи решения преди въвеждане на новия Пакт за миграцията, който трябва да започне да работи в 2026 година.