Пешеходците на пътя имат и задължения, а не само права. Това каза Христо Радков, експерт по пътна безопасност, в предаването "Денят на Фокус" по Радио "Фокус".

"Пешеходецът има права, но те не са безконечни. В чл 32 от Закона за движение по пътищата, в който пише, че преди да пресече, пешеходецът трябва да се съобрази с пътната обстановка към момента– да се огледа на какво разстояние са приближаващите автомобили и с каква скорост се движат“, напомни експертът.

"Един автобус кара с 20 км в час – той не спира като автомобил със спирачен път 5-7 метра. На него му е необходимо много по-голямо разстояние. Линейката кара бързо – тя може спокойно да се движи със 100 км в час на булеварда. Когато недобросъвестен пешеходец реши да пресича точно в този момент на пешеходна пътека, можете да си представите какво ще се случи. Пешеходците задължително трябва да се огледат, да преценят, че могат да пресекат безопасно и чак тогава да пресичат“, посъветва хората на пътя експертът.

Българско обединение на шофьорите е създадено, за да защити правата на пострадали при ПТП – прават на водачите, които често са набеждавани като виновни. "Често законовата нормативна уредба се променя в ущърб на шофьорите. Загиналите на пътя през последните 10 години заради шофьорска грешка, причинена от употреба на алкохол или наркотици, са 83-ма души в България, от общо загинали 6153-ма души“, цитира статистически данни Радков.

"Един юрист скоро в национална телевизия каза, че часовете за обучение на водачи не са достатъчни. Под подобни влияния може би броят часове за обучение ще се промени, но хора като него не са експерти в нашия бранш – ние не влизаме в съдебната зала , за да учим адвокатите как да процедират по време на делата си“, каза още Христо Радков.