Експерт по киберсигурност за най-новата заплаха: Трябва да ъпдейтваме своевременно софтуера и приложенията си
©
Чрез една такава атака може да бъде открадната не само електронната поща, но и профили в социалните мрежи, кореспонденция с лични данни, банкови карти.
Експертът по киберсигурност Любомир Тулев го нарече злоупотреба с доверие. "Това е вид манипулация. Използва се фишинг с един от най-известните провайдъри на пощенски услуги. Пише, че имате пратка, а като кликнете на линка, отивате на страница, която изглежда като истинската. Изписва се съобщение, че сте се отписали от пощата си и ако искате пак да влезете, трябва да последвате линка. Когато го направите и попълните потребителското си име и паролата, хакерите влизат и крадат данните, които съдържа личната ви пощенска кутия. Сред тях може да са плащания, онлайн идентичност и данни за профили в социални мрежи", обясни той пред Nova News.
По думите му индикаторът е в домейна - т.нар. - url бар. "Ако има разминаване с истинската ни пощенска кутия, не бива да се подвеждате. Фишинг мейлите се делят в три категории - с текст за проверка от институция - те са придружени с външен фалшив линк. Втората включва тези с прикачен файл, който всъщност е зловреден. Ако го отворим, данните на компютъра ни могат да бъдат откраднати. Третият е с писмата от името на фирми", посочи Тулев.
Според него можем да се защитим от хакери онлайн като нямаме доверие на никого и ъпдейтваме своевременно софтуера и приложенията си.