Все повече изкуственият интелект се използва с измамни и престъпни цели. Престъпниците го използват, за да генерират deep fake видеа, чрез които да въведат в заблуждение интернет потребителите и да вземат някаква материална облага от тях. Това каза експертът по киберсигурност Явор Колев в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Първият сигнал, че става въпрос за измама, е обещанието за чудодейно и бързо излекуване или забогатяване и призивът за закупуване на определени стоки и услуги или за участие в "инвестиционни платформи“, чрез които се източват банковите ни сметки, обясни експертът. "Трябва да следим детайлите в тези видеа – има несъответствия, разминавания между движение на устата и звука“, посочи Явор Колев.

Изнудването чрез подобни deep fake видеа става все по-разпространено. "Чрез наши откраднати от профилите ни снимки се създават фалшиви снимки и видеа със сексуално съдържание, предизвикателни клипове, с които ни изнудват да плащаме пари, за да не бъдат разпространени до наши близки и познати“, обясни Колев.

Изкуственият интелект става оръжие и на телефонните измамници чрез генерирането на т.нар. синтетичен глас. "Обикновено се използват прихванати или открити в социалните мрежи изречения. Много лесно чрез изкуствения интелект се стимулират разговори с глас на ваш близък или познат. Това прави измамите достоверни и жертвите се манипулират много лесно. Трябва много внимателно да преценяваме каква информация публикуваме в социалните мрежи, защото тя може да бъде използвана за генериране именно на такива видеа или звукозаписи“, предупреди експертът по киберсигурност.

Различни интернет платформи дават възможност за изпращане на имейли от името на определен човек. "Съществуват и платформи за изпращане на SMS съобщения, които изглеждат като изпратени от определен телефонен номер. С изкуствения интелект тези атаки се усъвършенстват и изглеждат още по-достоверни“, обясни Явор Колев.

Затова експертът по киберсигурност съветва да използваме добре защитени електронни пощенски услуги, които имат достатъчно филтри за подобни съобщения. "Трябва да използваме за достъп до нашите акаунти двуфакторна идентификация, по възможност VPN, за да защитим нашия ІР адрес. При различните си акаунти трябва да използваме различни пароли за достъп. Разбира се, от най-ранна детска възраст родителите е важно да обучават децата си на безопасност в интернет пространството“, подчерта Колев.