Дефицитите в киберсигурността в настоящия момент са много големи, не само в малките, но и в големите компании. Организациите често нямат никаква представа на какъв риск са изложени. Киберсигурността не е еднократен акт, а е постоянен процес. Това каза експертът и треньор по киберсигурност и криптография Иван Благоев в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

Причината за тези дефицити в киберсигурността са резултат от бързото развитие и навлизане на технологиите във всички сфери на човешката дейност. "Киберсигурността е сектор, който догонва. Може би в тази част на света сега се събуждаме, че това може да бъде заплаха както за организациите, така и за националната сигурност на държавата и че трябва да се работи сериозно в тази посока“, заяви Благоев.

Той радели хакерите на две групи. "Едните са мотивирани от финансовите облаги, които могат да получат от организацията, която атакуват, а другите са платени от бюджетите на определени държави, за да атакуват инфраструктури и да създадат диверсии“, обясни експертът по киберсигурност.

По думите му хакерите, които атакуват различни инфраструктури с материална цел, вече имат много висока експертиза.

"Много от организациите, които имат нужда от помощ в киберсигурността, не са бюджетирали киберсигурността като част от дейностите, които трябва да покрият през годината. Процесът трябва да се инициира от експертите в организацията, да не се чака ръководството да вземе решение, защото то обикновено взема такова, когато организацията вече е станала жертва на киберпрестъпление“, подчерта Иван Благоев.

Единственото противодействие е организациите да бъдат по-подготвени и да разполагат не само с надеждни киберпродукти, но и с експерти, които на място да могат да решават проблемите и да са една-две крачки пред хакерите, допълни той.

Според него България има шансовете да стане лидер в киберсигурността. "Имаме възможност да обучим кадри на световно ниво и сме доказали, че българският ІТ експерт е доста талантлив в това отношение. Може да привлечем и страшно много инвестиции от Европа в тази област, които да се използват“, смята Иван Благоев.