Експерт коментира ваучерите за храна: Високите цени "изяждат" ефекта
©
"Ние не настояваме за увеличение на тази квота, работодателите и служителите настояват за това увеличение. През миналата година беше 1,6 млрд. лв. и смятаме, че във връзка с увеличеното потребление тази квота следва да се увеличи до 1,8 млрд. лв.", заяви главният секретар на Асоциацията на операторите на ваучери за храна Таня Обущарова.
Чрез ваучерите се запазва покупателната способност
Тя поясни, че квотата не излиза от държавния бюджет и маркира максималния размер ваучери за храна, които работодателите могат да дадат.
"Във връзка с увеличението на доходите през последните години, продължава и инфлацията на хранителните продукти. Всички го усещаме по джоба си. Основни цени като на млякото, яйцата и маслото постоянно растат", допълни Обущарова за Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ работодателите смятат, че за да запазят покупателната способност на техните служители, е редно и този фактор да нарастне.
"Хората чакат всеки месец тези средства и тази социална придобивка е високо ценена от тях. Квотата заляга в държавния бюджет всяка година, като тя се определя в парламента от народните представители. И синдикалните представители настояват за това", коментира гостът.
Хората са доволни от допълнителните средства
Особено след дигитализацията на ваучерите употребата е станала още по-лесна, категорична е Обущарова.
"Използват се приоритетно за храна. Забелязваме растеж в броя на търговските обекти. Хората вече не изхарчват цялата сума на ваучера, а пазаруват за по-малки суми и за семейния пазар. Ваучерите помагат изключително много. В наше проучване, което направихме през септември 2024 г., 96% от служителите казват, че са доволни от ваучерите, 84% от тях казват, че увеличават покупателната им способност, 85% вярват, че ако сумата се увеличи, ще подобрят качеството на хранителните продукти, които ползват", изтъкна тя.