Експерт: Понасянето на щети от падналата 5-сантиметрова снежна покривка говори за неподготвеност на държавата
©
"ERP-ата са тези, които последният четвърт век имат отговорността да модернизират и обновяват нашите електроразпределителни мрежи средно и ниско напрежение. Това са мрежите, които довеждат ток до тези населени места, които останаха без електрическа енергия по време на празниците", обясни той и добави, че коренът на проблема с ERP-ата се крие в следприватизационната необходимост те да осигуряват необходимите инвестиции за модернизация на мрежите. Според него парадоксът е в това, че пари за обезлюдените региони няма, а в същото време много голяма част от инвестициите се пренасочват към презастрояващите се региони, като Банско, Слънчев бряг, южните квартали на София, където има концентрация на строителство.
"И ето този парадокс ни вкарва в такава ситуация, че когато падне един сняг, същност мрежите да не издържат", обясни той.
По думите му въпросът не е само за пари, а за цялостна далновидна политика. "Ние се въртим в един омагьосан кръг, в който частните дружества трябва да инвестират, обаче това трябва да се случи с повишаване на цените на преноса на електрическата енергия, за да се трупа капитал. И още взето се получава така, че държавата не дава на ERP-ата да инвестира достатъчно средства, от една страна. От друга страна пък самите ERP-а дълги години се фокусираха върху вече позабравените кражби на ток. Това вече се оправи, сменяха се много електромери, но основният дефицит остава по тези населени места, в които има демографски срив – места, в които намалява човешкото население и места, в които става финансово неизгодно за тези дружества да инвестират за поддръжка на мрежата".
Решението за него е да се мисли за либерализацията и децентрализацията на енергийните носители и източници. Износените и остарели кабели трябва да се подменят с алуминиеви, като по този начин да се намалят загубите и да се мисли за малки микроелектросистемни мрежи по малките населени места, където се консумира малко електрическа енергия.
"В същото време за да се намалят разходите и напрежението в мрежите, трябва да се мисли за ускорено внедряване на възобновяеми енергийни източници, примерно солари по покривите. И по този начин ще се освободят средства, които да отиват към нуждаещите се територии", каза още той.