Ограниченията за жилищни кредити, които въведе БНБ, целят запазване на банковата система. На този етап нямаме причина да се притесняваме нито на пазара на кредитирането, нито за пазара на недвижимите имоти. Това каза експертът по недвижими имоти Иван Горанов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Повечето банки и сега се придържат към подобни ограничения и затова той не очаква сериозна промяна на пазара на недвижими имоти и на кредитирането. "Това засяга само един малък процент от хората с най-ниски доход, на които ще им е трудно да докажат платежоспособност пред банките с този праг, който те предлагат. Това е превантивна мярка. Тези механизми и регулации от страна на банките водят до такава дисциплина и в клиентите“, допълни Горанов.

Според него финансовата грамотност на българите е добра. "С годините натрупахме опит и с взимането на кредити, и с връщането. Българските клиенти вече доста предпазливо и доста информирано взимат решения, когато прибягват до кредитиране. Радвам се, че вече има добра финансова грамотност и изборът е доста аргументиран от финансовите показатели. За това говори и стабилността на банковия пазар“, посочи експертът по недвижими имоти.

Въпреки това той посъветва потребителите да търсят експертното мнение на кредитни консултанти при теглене на ипотечен кредит. "Трябва да се направи добра преценка за размера на кредита и за годините, в които ще се изплаща“, отбеляза Горанов.

По думите му банковият сектор в България е изключително стабилен. Именно поради тази причина нивата на лихвите по ипотечните кредити са изключително ниски. "Това ниво на лихвите в България е историческо. В Германия, в Италия, във Франция лихвите по ипотеките отиват над 6%, а за бизнес кредитите вече са 7,5-8%. В момента в България се радваме на един рай в банковото кредитиране. Когато има достъп до евтин ресурс, хората се възползват от него и така се развива икономиката. В това отношение може да сме благодарни на политиката на БНБ и на стабилния банков пазар в България, защото по този начин се развива и останалата част от икономическия живот на страната ни“, коментира експертът по недвижими имоти.