Експерт: Минималната работна заплата трябва да расте с темпове, които да покриват инфлацията
© Bulgaria ON AIR
"Оценката на бизнеса беше доста негативна. Бюджетът беше изпратен в понеделник вечерта, преди това обсъждахме само приходни и разходни политики. Част от тях бяха отпаднали или заменени с други. В бюджета се наблюдава безпрецедентен ръст на приходите - над 25%. Очаква се да е от непопулярни мерки като данъчна амнистия, данъци върху подземните ресурси, вдигане на акцизите", коментира Боряна Абаджиева, главен експерт "Икономически анализи и политика" на БТПП.
"През 2026 и 2027 г. се забелязва около 5% ръст на осигуровките за пенсия, което е допълнителна данъчна тежест за бизнеса и работниците. Минималната работна заплата трябва да расте с темпове, които да покриват инфлацията и заедно с икономическия ръст и производителността", каза още гостът.
Според Абаджиева основното предизвикателство пред бизнеса е липсата на квалифицирани кадри. На второ място е ръстът на възнагражденията.
"Акцизните стоки не са от първа необходимост. Ние сме "за" тяхното повишаване в разумни граници. Трябва да се засили контролът, за да не се увеличи сивият сектор. Категорично против сме вдигането на ДДС за хляба. Очаква се да се вдигнат цените, а това е стока от малката потребителска кошница и ще засегне най-бедните", посочи тя пред Bulgaria ON AIR.
По думите на Боряна Абаджиева ще стартираме годината с 1/12 бюджет. Тя е на мнение, че бюджетът не предполага устойчивост и покриване на параметрите за влизане в Еврозоната.
"Трябва да има баланс във всички бюджетни разходи", подчерта експертът от БТПП и изтъкна, че бизнесът разчита на забавените плащания по Плана за възстановяване.
Очакванията на бизнеса за 2025 г. са позитивни. Очаква се увеличение на продажбите за вътрешния пазар, задържане на инвестициите. Работим активно за решаване на проблема с кадрите, отбеляза още Абаджиева.
"Инвестициите през 2024 г. са на критично ниво. Оттеглят се чуждестранните инвеститори, бизнес средата у нас става непредвидима за тях", алармира тя.