Експерт: Енергийният прах не е подлежал на някакъв специален разрешителен или лицензионен режим, защото не е категоризиран
© БНТ
Решението за пълна забрана за продажба на енергийния прах е именно на Комисията за защита на потребителите и по препоръка на Министерството на здравеопазването. Така нареченият "енергиен сниф" стана скандално популярен в края на лятото, когато певицата Диона публикува в социалните мрежи рекламен клип, който предизвика асоциации с употреба на прахообразен наркотик.
"Трябва да кажем, че комисията всъщност бе сигнализирана от граждани. Така ние разбрахме за този нововъведен продукт, който даже не е категоризиран по никой закон. И всъщност в резултат на реклами в предимно социалните мрежи за това как се приема този продукт през носа. В резултат на което, бяха сигнализирани Министерството на здравеопазването, тъй като това е риск, свързан със здравето на човека и бяха извършени поредица от съвместни проверки между Комисията на потребителите и Министерството на здравеопазването. В резултат на които бе възложено на експерти, те се произнесоха, че това представлява сериозен риск за здравето на човека и то не от самите му съставки, които са предимно кофеини и други подобни, но по начин на приемането през носа е изключително опасно. В момента, в който Комисията на потребителите получи това становище, на следващия ден бяха издадени заповедите за забрана", обясни Арсенов в ефира на БНТ.
Продуктът незабавно трябва да бъде изтеглен от пазара, а дали се спазва забраната ще следят проверяващи.
"Ние контролираме ежедневно. Контролът няма да свърши с тези заповеди. Той ще продължи, тъй като заповедта е за незабавно ефективно изтегляне, ние това ще го следим в търговската мрежа. Включително ние сме го проследили в интернет пространството, тъй като първоначално той се продаваше и в интернет, където ние също наложихме санкции и включително е забранено да се продава и по интернет. Включително сме забранили и със заповед, която ще бъде обнародвана в "Държавен вестник", производството, внос и въобще дистрибуцията на този продукт. Това е новопроизведен продукт. Министерството на здравеопазването е имало контакт с производителя, който е от Австрия. Този продукт не е категоризиран, поради което не е подлежал на някакъв специален разрешителен или лицензионен режим."
Арсенов обясни, че Комисията разполага със 120 служители, които са на терен, но:
"Винаги, разбира се, има желание да има повече служители, тъй като Комисията на потребителите има множество правомощия по много закони, така че нашето желание е да се увеличи съставът, което ще допринесе за по-ефективен контрол."