Експерт: Аз лично не бих сложил гума, произведена преди повече от 4 години
© bgonair
"Много хора отъждествяват зимните гуми с дълбочината на грайфера, но по-важен е съставът на материала, от който е направена гумата. През зимата каучукът в гумата трябва да е в по-голямо съотношение, защото е по-устойчив на студени температури", каза Красимир Георгиев от Асоциацията за квалификация на автомобилистите.
Съществува риск за водачите, които се доверяват единствено на дълбочината на грайфера и пренебрегват възрастта и състава на гумите. Според Георгиев, температурите през октомври са подходящи за смяна на гумите, но често "народопсихологията на българина е такава, че винаги хващаме последния влак".
Това води до опашки и загуба на време, а може да доведе и до по-неприятни последици, когато настъпят внезапно студени дни и снеговалежи.
Според автомобилния състезател и собственик на автосервиз Румен Дунев, освен гумите, е необходимо да се обърне внимание и на други важни елементи от автомобила.
"Автомобилите трябва да са с достатъчно концентрирана охладителна течност. Антифризът трябва да се сменя на всеки 4 години, защото той губи своите антикорозионни свойства", поясни Дунев пред Bulgaria ON AIR.
По думите на Дунев, с падането на температурите под 7 градуса летните гуми губят сцепление и затова е наложителна подмяната им със зимни. Смяната на гумите и регулирането на налягането в тях също са основни стъпки при зимната подготовка.
Въпреки повишената информираност, според Красимир Георгиев все още има водачи, които неглижират някои аспекти от зимната подготовка.
"Най-често срещаното пренебрежение е идеята, че като купим гума втора употреба с добър грайфер, решаваме проблема. Аз лично не бих сложил гума, произведена преди повече от 4 години", предупреди той.
За допълнителна сигурност в автомобила е добре да държим една топла дреха и одеяло, сгъваема лопатка и торбичка с пясък, даде ценен съвет Георгиев.