ЕЦБ: Руската инвазия в Украйна ще окаже съществено влияние върху икономическата активност и инфлацията
©
Мащабът на тези последици ще зависи от развитието на конфликта, въздействието на текущите санкции и евентуални бъдещи мерки. Влиянието на руско-украинската война трябва да се оценява в контекста на стабилните базови условия за икономиката на еврозоната, подпомогнати от широката подкрепа на политиката. Възстановяването на икономиката е стимулирано от отслабващия ефект на варианта "омикрон" на коронавируса. Затрудненията в доставките показаха някои признаци, че намаляват, а пазарът на труда продължи да се подобрява. При базисния сценарий в макроикономическите прогнози на експертите на ЕЦБ от март 2022 г., който включва първоначална оценка на последиците от войната, прогнозата за растежа на реалния брутен вътрешен продукт (БВП) беше ревизирана надолу в краткосрочен план като резултат от конфликта, пише в Икономическия бюлетин.
Очаква се през 2022 година растежът в еврозоната все още да бъде стабилен, но темпът му да бъде по-бавен, отколкото се очакваше преди началото на войната. В макроикономическите прогнози на експертите от март се предвижда 5,4 на сто годишен растеж на БВП в реално изражение през 2021 г., 3,7 на сто през 2022 г., 2,8 на сто през 2023 г. и 1,6 на сто през 2024 г. В сравнение с декемврийските прогнози перспективите за 2022 г. и 2023 г. са преразгледани надолу. Това се основава на допускането, че сегашните прекъсвания в енергийните доставки и негативното въздействие върху доверието, свързано с конфликта, са временни, както и че глобалните вериги за доставки не са сериозно засегнати.
При неблагоприятен сценарий, при който на Русия бъдат наложени по-строги санкции, водещи до известни смущения в световните вериги за създаване на стойност, по-високи енергийни разходи и някои временни съкращения на производството в еврозоната, както и до допълнителни финансови сътресения и по-трайна несигурност, растежът в еврозоната през 2022 г. ще бъде с 1,2 процентни пункта под този в базисния сценарий. Разликата през 2023 г. ще бъде ограничена, а през 2024 г. растежът ще бъде малко по-голям поради ефекта на догонване.
В случай на "тежък сценарий", който освен характеристиките на неблагоприятния сценарий предполага и по-силна реакция на цените на енергийните стоки спрямо по-строги съкращения в предлагането и по-сериозна преоценка на финансовите пазари, растежът на БВП може да се окаже под този в базисния сценарий с 1,4 процентни пункта през 2022 г. и с 0,5 процентни пункта през 2023 г., а през 2024 г. ефектът от догонването да бъде сравнително скромен.
Инфлацията продължава изненадващо да се засилва поради неочаквано високите енергийни разходи. Повишението на цените обхвана всички сектори. Базисният сценарий за инфлацията в новите прогнози на експертите беше съществено ревизиран нагоре. Дългосрочните инфлационни очаквания по редица мерки отново се установиха на нивото на инфлационната цел на ЕЦБ. Управителният съвет смята, че съществува голяма вероятност инфлацията да се стабилизира около целевото равнище от 2 процента в средносрочен план.
В макроикономическите прогнози на експертите от март 2022 г. се предвижда годишна инфлация от 5,1 на сто през 2022 г., от 2,1 на сто през 2023 г. и от 1,9 на сто през 2024 г. – съществено над равнището в предишните, декемврийски, прогнози, особено за 2022 г. В алтернативни сценарии за икономическите и финансовите последици от войната икономическата активност би могла да отслабне значително при по-рязко поскъпване на енергийните и борсовите стоки и при по-сериозно влошаване на условията на търговия и на нагласите. Инфлацията може да стане значително по-висока в близко бъдеще. Въпреки това всички сценарии още предвиждат тя постепенно да се понижава и да се установи на ниво около 2 на сто – целевата инфлация за 2024 г.
Въз основа на актуализирана оценка на перспективите за инфлацията и предвид несигурната обстановка Управителният съвет на ЕЦБ преразгледа графика за нетните покупки на активи за следващите месеци. Месечно нетните покупки на активи ще възлязат на 40 млрд. евро през април, на 30 млрд. евро през май и на 20 млрд. евро през юни.
Превод и редакция: БТА