Двойно повече служители ще работят в изборния ден за обработката на резултатите вота. От "Информационно обслужване" очакват и забавяне в самия процес, но въпреки това се надяват да приключат с обработката в законовите срокове. Това обясни изпълнителният директор на компанията Ивайло Филипов пред журналисти.

"Наели сме около 2000 души, които ще бъдат заети с компютърната обработка. Конкретно в ЦИК ще има 100 души на смяна", заяви Филипов.

Централната избирателна комисия направи днес демонстрация на софтуерните системи за компютърна обработка на данните от гласуването за изборите за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители, които ще се проведат на 9 юни 2024 г.

На демонстрацията присъстваха представители на на регистрираните за участие в изборите партии, коалиции и инициативни комитети, както и председателят на и говорителят на ЦИК Камелия Нейкова и Росица Матева и други членове на комисията. 

"Със свои решения ЦИК е определила изискванията към организацията и технологията на компютърната обработка. С решение от 23 май ЦИК обяви за изпълнител "Информационно обслужване" АД", каза Камелия Нейкова. 

От "Информационно обслужване" заявиха, че заседанията на районните избирателни комисии вече са достъпни онлайн: "Разработи ли сме софтуера на компютърна обработка. Направили сме сериозна подготовка на техническите средства, които да помогнат както за информационната сигурност, така и за цялата обработка на данните в РИК и ЦИК".

Предстои да бъдат изградени 31 изчислителни пункта към Централната избирателна комисия и районните избирателни комисии, които трябва да гарантират точността на протоколите от гласуването. 

В тези пунктове всички данни ще могат да бъдат проверени абсолютно независимо, като по този начин например може да се направи паралелно преброяване. От "Информационно обслужване" гарантират, че дори при атака срещу публичната инфраструктура на ЦИК всеки един от пунктовете може да продължи да работи.

Обработката на данните ще може да се проследи в реално време. Ще има специални процедури и контроли съгласно изборните книжа за въвеждането на данните.

Целият процес по обработката с данните завършва с издаването на бюлетините с резултатите.

"Разликата в тези избори е, че в сряда докрая на деня (бел. от ред. - след изборите), ЦИК трябва да излезе с резултат за Европейските избори, което означава, че ние трябва да свършим по-рано работа и в четвъртък да приключим с работата за нашия парламент", каза още Филипов.