Близо 70 деца се обучават в българското неделно училище в Истанбул, а през тази година 17 първокласници прекрачват неговия праг. Официалното начало на новата учебна година бе дадено днес от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и министъра на туризма Евтим Милошев.

“Това училище е наследник на институция, подготвяла редица български просветители, затова и съм много развълнуван да бъда днес тук", каза проф. Цоков. Той подчерта, че неделното училище и сега постига редица успехи и обърна внимание на проекта, реализиран от него по Националната програма на МОН - “Неразказаните истории на българите". В неговите рамки учениците са влезли в ролята на изследователи и са събирали данни за приноса на българите в развитието на спорта на Турция. “Това е бъдещето не само на неделното, но и на българското образование - децата да създават, да прилагат на практика уменията си и да са лично ангажирани със случващото се в клас", подчерта министър Цоков."Това е едно от най-емоционалните събития, на които съм присъствал – заради чуждоезичната среда, в която работите и заради големите успехи, които постигате", посочи министър Милошев. Той пожела успешна година на колектива на неделното училище и акцентира върху ролята на неделните училища зад граница. "България има да покаже толкова много красиви места и древна история. Посещавайте България във всеки един възможен момент. Бъдете здрави, дръзновени и винаги носете родината в сърцата си“, каза министър Милошев.

В училището се обучават деца и ученици от предучилищна група до 6. клас. То функционира към Генералното консулство на Република България в гр. Истанбул и носи името "Св. св. Кирил и Методий" - както се е казвало първото българско училище, открито през 1857 г. в Цариград и просъществувало 116 години.

МОН осигурява и редица ученически пособия и книги за учебната дейност в него, а министър Милошев дари от името на министъра на младежта и спорта Георги Глущков и спортни пособия за заниманията на децата.

“Новата година винаги носи надежда за нещо по-добро. Дано заедно го постигнем и нашите деца усвояват българския език, българската история и българската география още по-добре", пожела генералният консул на България в Истанбул Васил Вълчев.

МОН подпомага организационно, методически и финансово две български неделни училища в Република Турция – към дипломатическите ни мисии в Истанбул и Одрин, в които общо се обучават над 120 деца. В тях те изучават български език, както и история и география на страната ни, организирани като обучителни курсове. Много от децата се включват и в допълнителни дейности – музика, фолклор и изобразително изкуство. Училището в Истанбул се помещава в сградата на на Българската екзархия на Фондацията на българските православни църкви.

По-рано през деня двамата министри присъстваха и в тържествената литургия по случай Кръстовден в Желязната църква "Св. Великомъченик и архидякон Стефан“. В нейния край министър Цоков подари на църквата икона на Св. Иван Рилски и припомни, че ежегодно МОН отличава директори на училища за изключителен принос за развитие на образованието с награда, учредена на името на светеца. “Избрахме тази икона, защото тази храм има особено място в историята на българите. И той е свещен както от гледна точка на нашата религия, така и за разпръскването на знанието по всички български земи. И тъй като иконата в голяма степен символизира и тази силна връзка между православието и образованието, се надявам да остане в този духовен център", посочи министър Цоков.

Министър Милошев подари на българската църква Евангелие в сребърен обков, като в деня на Кръстовден отправи послание да посрещаме предизвикателствата с вяра в душите и любов към България, каквато са имали нашите прадеди, основали този храм.

В църквата "Св. Стефан“ бе отслужена и заупокойна молитва в памет на загиналите български летци майор Петко Димитров и старши лейтенант Венцислав Дункин от ВВС.