Ръст на осигуровките за пенсия и отпадане на т.нар. "ковид добавка" в бъдещите пенсии. Това са част от мерки за пенсионната система, заложени в анализ, с който само bTV разполага. Сметките за някои от промените са изчислени с дата още от януари 2025 година.

Анализът е на ресорните институции и външни за тях експерти. И преди дни е разгледан в работна група към социалното министерство.

През последните две години трансферът от държавата, с който се покрива недостигът на пари в НОИ, се е увеличил. И вече е почти половината от нужните на института средства.

Вноската за пенсия не е достатъчна да покрие растящите разходи за пенсии, отчитат още в анализа. През 2023 г. средният размер е 16,3%, а за да се покриват разходите трябва да е 37,5%. Анализът съдържа пакет от мерки, част от които се предлагат да са в действие още от 1 януари 2025 година.

Сметките в анализа показват, че ръст на вноската с 1% от януари 2025-та, би довел до ръст на приходите от 6,4% на 6,7% от БВП за догодина. И намаление с 2,4 процентни пункта на трансфера от държавния бюджет.

"Ръстът е част от разговора, част от решението, но е важно да се гледа комплексно – мерки на входа и на изхода на системата, така че средствата, с които разполагаме да ги разходваме ефективно“, коментира Мария Минчева, председател на НС на НОИ и зам.-председател на БСК.

"Извадено пред скоба, предложението само да се повишат осигуровките всъщност отново ще доведе до дебалансиране на системата, плаши хората, плаши и работодателите. Така че е добре да се види целият комплект от предложения", коментира Зорница Русинова, бивш министър на труда и социалната политика.

Пакетът с мерки включва и премахване на т.нар "ковид добавка" от размера на бъдещите пенсии. През 2022-ра тя автоматично се включи в пенсиите и продължава да се включва и в новоотпуснатите.

"Тази "ковид добавка" по никакъв начин не е свързана с осигурителния принос на лицата. Смятам, че е  честно и справедливо тези добавки да бъдат изведени, защото те се и осъвременяват. Техният размер расте, а с това расте и дефицитът на НОИ", казва още Мария Минчева.

Пакетът с промени включва и подобряване на правилото за годишното осъвременяване на пенсиите, отпадане на тавана и създаване на механизъм за минимален и максимален осигурителен доход.

Само след дни - през декември, ще е готов и още един анализ на пенсионната система, този от Икономическия и социален съвет по искане на предходния парламент. И включва и частните фондове. Така че, кои от експертните препоръки ще намерят политическа подкрепа и ще бъдат ли заложени в бюджета за догодина - предстои да разберем.