"Г-жо Велкова, вие казахте, че очаквате да получим от Плана за възстановяване и устойчивост 2.6 млрд. лева до края на годината, и че те ще влязат във фискалния резерв. Моят въпрос е: “Каква е степента на вашата увереност, че българският проект ще бъде одобрен, че ЕК ще осъществи трансфера, какво е направил служебният кабинет това да се случи и да се гарантира, че парите ще влязат по сметките на държавата?“ Тези въпроси зададе секретарят на парламентарната група на “БСП за България“ Борислав Гуцанов по време на изслушването на финансовия министър.

Социалистът попита още ако това не стане, какъв ще бъде фискалният резерв на страната ни и какви са рисковете за финансовата стабилност на българската система за 2023 година, съобщиха от пресцентъра на левицата.

"В момента имаме три варианта на бюджет, които се обсъждат. По кой от тези варианти ние коментираме дълг за догодина от 12 или 16 млрд.? По какъв бюджетен дефицит – 3% или 5% или 8%?“, попита депутатът от БСП Петър Кънев.

"В този хаос искам да ви задам конкретен въпрос: “Тези 16 млрд., за които говорим, по кой от вариантите са и какво според вас е най-реалното?“, попита още социалистът министър Велкова.

Според народният представител от “БСП за България“ Драгомир Стойнев, когато има служебен кабинет, не може да очакваме чудеса. "Не само тук в залата, а и самите пазари не могат да окажат нужното доверие към кабинета, за да може той да се финансира изцяло. Тоест ние трябва да положим усилия за създаване на правителство, особено в тези трудни времена“, заяви той от парламентарната трибуна.

"Сегашният бюджет наистина можем да кажем, че е един добър бюджет“, категоричен е социалистът и допълни: "Политиките, които постигнахме и това, което отделихме като закрила и за бизнеса, и за домакинствата – досега не се беше случвало. Предишното правителство съумяхме да изградим един добър бюджет, който по никакъв начин не натоварва държавата“, посочи социалистът.

"Аз слушах г-жа Велкова и разбрах, че догодина инфлацията ще бъде два пъти по-ниска от сегашната, ако не и три пъти. За мен лично това е трудно постижимо, не знам как е възможно, освен ако не се вдигнат лихвените проценти. Това означава стагнация и едно твърдо приземяване на икономиките“, предупреди Стойнев.

"БСП показахме, че в труден момент, като най-разумната партия, с най-голям опит, която винаги отстоява националния интерес и в името на България – можем да изготвим такъв бюджет, какъвто да закриля българските домакинствата и бизнеса, както направихме при сегашния. Ако не се бяхме обединили всички ние да подпомогнем бизнеса за ел. енергията, сега нямаше да си говорим за икономика“, коментира той.

На финала Стойнев заяви: "Щом няма намерение служебното правителство да внася бюджет, защо тогава изготвиха три варианта? Като че ли дойде време, в което днес казваме едно, утре – друго. Така беше и в сферата на енергетиката – ще има две тарифи, после няма да има. Хаосът е пълен, затова по-бързо трябва да има редовно правителство. По време на криза държавата трябва да си дойде на мястото“, заключи социалистът.