Гълъб Донев в началото на редовното правителствено заседание, предаде репортер на "Фокус".
"След като в края на миналата седмица заедно с министър Велкова представихме проекта на закон за държавния бюджет, една част от реакциите на политиците и коментаторите показват, че някои съществени моменти съзнателно са останали неразбрани. Няма да гадая по какви причини и с каква цел. Но заради грешките в преразказа се налага довнеса някои допълнителни ясноти", каза той.
"В последните дни не всички говорят за бюджета, но и мнозина говорят за него с прилагателни и съществителни имена. Вероятно за да звучи по-ефектно техният прочит на бюджетните редове. Числата в бюджета, предложен от служебното правителство, отразяват реалността, с която сме длъжни да се съобразяваме независимо дали ни харесва или не", изтъкна Донев.
"Коментарите в стилистиката перо по перо са много и в различен характер. Както вече казах, Министерство на финансите е в готовност да предостави детайлна информация на политическите партии за бюджета ред по ред, за да може да стане по-ясно за тях какво всъщност представлява бюджетът на държавата", поясни премиерът.
"Проектът на закона за бюджет 2023 г. е разработен по действащо законодателство, както в приходната, така и в разходната си част. В този бюджет се оглеждат решенията на Народните събрания в последните две години. Когато политиците критикуват служебното правителство за бюджета, те всъщност критикуват собствените си законодателни решения, довели до 6,4% бюджетен дефицит. В мотивите в законопроекта са посочени възможни мерки за намаляване на дефицита до 3%, но те не са включени в разчетите за 2023 г. В случай, че сред посочените мерки има такива, които привлекат вниманието на народните представители, тяхното финансово въздействие върху бюджета ще бъде отразено в план-сметката на държавата", обърна внимание Донев.
"Нека не забравяме, че точното място за обсъждане на бюджета на държавата е българският парламент. Всяка идея на финансист или политик за общите ни пари е необходимо да срещне разбиране в комисията по бюджет и финанси в НС, а в последствие да получи парламентарна подкрепа, иначе всичко друго е надприказване с нулева стойност", добави той.
"В последните дни за Националния план за възстановяване и устойчивост се говори предимно като приход и разход. За служебното правителство планът за възстановяване са 12 законопроекта, които очакват вниманието и одобрението на 49-ото НС. Това са 12 закона за реформи", каза още премиерът.
Донев подчерта, че отговорното управление на държават предполага обмислени, а не лесни решения.
Числата в бюджета отразяват реалността, с която сме длъжни да се съобразяваме независимо дали ни харесва или не. Това заяви премиерът