Разчитаме да бъде запазено доброто взаимодействие с ЦИК. Това каза служебният премиер Гълъб Донев в началото на правителственото заседание, предаде репортер на "Фокус".

"През последните дни всички с интерес следим една оживена дискусия около едно от нововъведенията в изборния кодекс - параваните за гласуване. Добре известно е, че извън изборния кодекс параванът е подвижна преграда и обикновено служи да прикрива действията ти, когато застанеш зад него. В изборния кодекс параванът замени кабината за гласуване, по-популярна като тъмна стая. Предназначението му е същото - да осигури тайната на вота. Добре известно е, че предшественикът на паравана, така нар. тъмна стаичка, никога не е предизвиквала смут и колебания при тълкуването й. Тъмната стаичка, въпреки че нито е стаичка, нито е тъмна, никога не е обърквала ЦИК при естественото й тълкуване на единственото й предназначение. Избирателят да направи своя избор в пространство защитено от чужди очи. Параванът е мобилната версия на тъмната стаичка и с него нещата стоят по същия начин", каза Донев.

"Тъй като е необяснимо за мен аргументите на секретари на районни избирателни комисии, които се обръщат към мен за указания по този "сложен" въпрос, ще заявя ясно - МС няма задължение да описва техническите параметри на параваните, зад които трябва да гласуват гражданите. Стандартизацията в случая може само да ограничи общинските избирателни комисии и да ги лиши от възможността да се съобразят с размерите на помещението за гласуване и разположението на масите, урните и машините. В тази случай разбираме отказа на ЦИК да упражни ролята на орган, даващ методически указания във връзка с изборния процес. При организацията на парламентарните избори на 2 октомври миналата година координацията и сътрудничеството между МС и ЦИК бяха на високо ниво. Разчитаме да бъде запазено постигнатото добро взаимодействие", изтъкна той.