Кирил Петков се отказва от имунитета си. Това съобщиха от БТА.
Предстои наблюдаващият прокурор да прецени какви действия ще предприеме.
На 6 юни Софийската районна прокуратура предложи на главния прокурор да поиска от парламента имунитета на Кирил Петков. Предложението бе изготвено във връзка с досъдебно производство относно декларация за гражданство.
От доказателствата, събрани в хода на разследването, може да се стигне до извода, че в подадената от Петков пред президента декларация, е затаена истина – наличие на двойно гражданство, и е потвърдена неистина, че лицето отговаря на условията за избиране на народни представители, посочиха тогава от прокуратурата.
На 16 декември 2021 година районният прокурор на София Невена Зартова заяви пред медиите, че Районната прокуратура в София отказва да образува досъдебно производство по казуса с двойното гражданство на Кирил Петков.
Документите по казуса са били изпратени в Софийската районна прокуратура от Специализираната прокуратура, а районните прокурори са на мнение, че Кирил Петков е отразил невярна информация в декларацията си за гражданство, но тази информация има единствено заявителски и уведомителен характер. Тя няма доказателствена стойност, обясни тогава Зартова.
Проверката започна в спецпрокуратурата през август 2021 година, след като бяха подадени няколко сигнала за това, че Петков невярно е декларирал, че няма двойно гражданство, когато е назначаван за служебен икономически министър.
Ръководителят на закритата вече спецпрокуратура Валентина Маджарова тогава коментира, че законовата база е неосъвременена и има нужда от нейното доразвиване. На всички стана ясно, а и след решението на Конституционния съд, че е налице невярно деклариране, но в тази ситуация и при действащия закон не може да се обуслови наказателна отговорност, посочи тя.
В Софийската районна прокуратура са пристигнали документите, с които съпредседателят на "Продължаваме промяната"