Ако страдаме от остеопороза, трябва да спрем да ядем млечни продукти. Това каза диетологът д-р Дарина Ангелова.

"Трябва да спрем и другите киселинообразуващи храни – сладките неща, захарта, подсладителите, а също и месото, което води до всички дегенеративни заболявания, включително и до остеопороза. Много преваряваните храни, туршиите, оцетът също правят кръвта киселинна и трябва да бъдат минимизирани", коментира още лекарят.

"За да следим киселинността, може да използваме тест-лентички (в слюнка или в урина). Оптималната среда на кръвта е от pH 7,36 до 7,44. Когато човек е емоционално нестабилен, подложен на стрес, изпитва негативни мисли и чувства, когато е потиснат или гневен, тогава също се получава по-голяма киселинност на кръвта. Ето защо е по-добре да бъдем позитивни, да се усмихваме, да се смеем, да се радваме на хубавите неща в живота ни. Трябва да знаем също, че костите ни се изграждат до 25-годишна възраст и за това време натрупват максималното количество калций. До тази възраст младите хора, особено момичетата, които са бъдещи майки, е добре да имат здравословни навици, за да натрупат максималното количество калций. Ако се хранят с киселинообразуващи храни: сладки, бързи храни, ако пият кафе, алкохол и пушат, това са все навици, които не водят до добро зареждане на костите с калций. Костите се снабдяват много по-бързо с калций от кръвта по гравитационен път при движение, спорт, когато са дърпани, опъвани, притискани. Физическата активност, движението е фактор за здравето на костите

Има и трети фактор освен храната и движението, който ни помага да усвоим повече калций – излагането на слънце. По този начин синтезираме витамин D. Слънцето изгражда витамин D, прави здрава имунната система, а витамин D участва в резорбцията на калций в червата, а също участва в изграждането на костите. Затова трябва да ходим поне 30 минути на ден пеша и да се излагаме на слънчеви лъчи, дори през зимните месеци. Препоръката ми е да излизаме, да бъдем активни навън, да не се застояваме пред телевизора и компютъра", каза още тя пред zdrave.to. 

Защо жените в менопауза най-често страдат от остеопороза?

"При тях намалява количеството на женските полови хормони – естрогените, и в резултат на това процесът на разграждане на костите преобладава над процеса на изграждане. Но намаляването на костната плътност не е задължително да се случи, ако жената в менопауза води добър начин на живот: храни се правилно, не пуши и се движи на открито", обясни специалистът.