За един месец министър Христо Проданов направи 50 срещи официални и работни срещи с представители на бранша, асоциации и други. Това съобщиха от Министерството. Срещите бяха с цел анализ на туристическия сектор, извършен въз основа на получена информация от първоизточника с цел изработка на план за решаване на проблемите на сектора.

От срещите стана видно, че бизнесът има проблеми с кадрите, несигурността породена от заповедите, които се издават от Министерството на здравеопазването в последния момент без да бъдат съгласувани с потърпевшите страни, липсата на подкрепа от страна на държавния сектор, проблемите с инфраструктурата, имиджа на страната, визовия режим, рекламата, маркетинговите стратегии при разработване на бранда България, липсата на контрол от страна на държавния сектор, което намалява качеството и добавената стойност на туристическия продукт, както и много други проблеми свързани с туристическата индустрия. Коментира се обединението на сектора, за да може браншът заедно с Министерство на туризма да решават заедно, бързо и качествено проблемите в туризма.

-Обсъдено бе и бъдещо сътрудничество България – Грузия и България – ОАЕ, както и необходимостта да се отворят чартърни полети между двете страни, което ще доведе до увеличаване бройката на туристи идващи в България.

-Министър Проданов откри сезона в Банско и Пампорово, както и изложбата "Български паметници под закрилата на ЮНЕСКО“ в "Музея на туризма“ в София.

-Министър Проданов сближи връзките между Министерството на туризма и Министерството на здравеопазването, като Ирена Георгиева – заместник-министър на туризма стана член на пандемичния комитет. Предстоят още срещи, като целта е заповедите, касаещи туристическия сектор, да бъдат дискутирани и да бъдат взимани най-подходящите и щадящи решения за бранша и справянето с пандемията.

-След проведена среща с Христо Стоичков стана ясно, че той ще бъде едно от лицата на България пред света.

-Относно финансовата подкрепа за бранша, за един месец министър Проданов, заедно с партньорите от коалиционното споразумение приеха:

1.Предложението за реализиране на първата половина от 30 млн. лева помощи за сектора;

2.Прието и предложението за 6 млн. лева помощи за туроператорите;

3.Договорени са по-добри условия за кредитиране на бранша от страна на Българската банка за развитие (ББР);

4.Прието предложението за запазване на ставката от 9% ДДС за ресторантьори, книги и бебешки стоки до края на 2022 г.;

5.Мярката за помощи 60/40 за туристическия бранш е удължена до края на 2022 г.;

6.Отворено е кандидатстването за втората половина помощи от 30 млн. лв. за бранша;

7.Направено е предложение за ваучерите за храна да могат да бъдат използвани и за туристически услуги, но към този момент се чака одобрение.

Предстоят още много промени и работа от страна на Министерството на туризма, за да може да се подобри секторът и изцяло да почувства спокойствието, сигурността и подкрепата от страна на администрацията. Туризмът е изключително важен за България и е необходима сериозна и съвместна работа от страна на институциите, за да се помогне на бизнеса да се развива и да се придаде тази добавена стойност на туристическата услуга, която България заслужава. Страната ни има всички необходими условия за това, но към този момент липсваше целенасочена, ясно структурирана политика в полза на туристическия сектор. В следващите месеци се очакват още много промени, които несъмнено ще допринесат за положителното развитие както на туристическата индустрия, така и на цялата икономика.