България не е свързана директно със земетръсното огнище в Турция, на голяма разстояние е от нас. Това каза в предаването "Добро утро, България" на Радио "Фокус" доц. д-р Пламена Райкова, сеизмолог от Националния сеизмологичен институт при НИГГГ- БАН.

"Ако нещо се случи на нашата територия, то няма да е свързано с турските земетресения, а ще си е от наша сеизмична зона", добави Райкова. 

За момента в района на турските земетресения се очакват още автършоци, което е нормално, като диапазона на амплитудите вероятно ще бъде 6-5, 4-3, 2 и ще затихват през времето, каза още сеизмологът.

По думите на Райкова, вторични трусове ще се наблюдават може би повече от година, те ще бъдат с различна сила, като след няколко месеца отново може да се наблюдава такова земетресениеЬ с магнитут от 5-6 степен.

Тези трусове отново няма да бъдат усетени у нас - както основното, което беше усетено много слабо, така и последващите. Така, че и следващите няма да се усетят у нас.

"До момента няма как да се прогнозира такъв тип събитие. То се реализира, но кога и с каква сила ще бъде, никой не може да каже. Не се наблюдава активност преди това, за да се загатне", добави сеизмологът.

Райкова коментира и земетресенията в Румъния, която е доста сеизмична зона, особено около Вранча. Там месечно стават около 20-на  земетресения, с магнитут 3, а може и до 5-6 да стигне. Тази сеизмичност на зоната понякога е осезаема за нашата територия, но не е необичайно. Тя също не е свързана със земетресението в Турция.