Доц.Пандов, ПП: Дигитализацията в здравеопазването е предпоставка за всички наложителни реформи в сектора
©
Същинският прогрес в сферата започна след 1-и юни тази година, по времето на кабинета "Петков", отбеляза народният представител доц. Васил Пандов.
Към момента в здравното електронно досие са обхванати дейностите, заплащани от НЗОК, а през последните пет месеца средно на ден са генерирани 130 000 електронни прегледа и 72 000 електронни направления за изследвания.
За този успех той благодари на лекарите и магистър-фармацевтите, които приеха предизвикателството да променят начина си на работа в много случаи с цената на допълнителна инвестиция в техника, повишаване на квалификацията и организационни трудности, стана ясно от думите на доц. Пандов.
Депутатът от ПП подчерта очевидните ползи от електронното здравеопазване: сигурност за пациента чрез постоянен достъп – негов и на лекаря му, до здравното му досие; сигурност на данните; намаляване на бюрокрацията чрез отпадане на хартиените документи; по-бърз обмен на информация и съответно по-бърз и качествен достъп на пациентите до здравни услуги; възможност за проследяване на тенденции и изготвяне на прогнози за заболеваемостта на населението, което води до по-добра превенция; изсветляване на процесите в здравеопазването и по-ефективна борба с корупционните практики в системата.
От "Информационно обслужване" АД се очаква пътна карта на електронното здравеопазване през 2023 г. Все още липсват някои технически решения, например за удостоверяване на присъствието на пациентите. Необходимо е също да се усъвършенстват системите за проследяване на наличностите на лекарствени продукти и за насочване на линейките към лечебни заведения; да се дигитализира хартиеното здравно досие; в НЗИС да се включат дейностите в денталната помощ. Трябва да се въведат в практиката вече разработените нови технологии, например мобилното приложение за предписване на лекарствени продукти и електронният протокол за предписване на скъпоструващи терапии, заплащани по реда на Закона за здравното осигуряване, стана ясно от изказването на доц.Пандов.
"Всичко това изисква добра комуникация и синергия между участниците – медицински специалисти, изпълнителна и законодателна власт, доставчик на технологиите", допълни той.
Народният представител от "Продължаваме промяната" припомни, че дигитализацията в здравеопазването е необратим процес. Най-късно през 2025 г. в ЕС ще започне да се прилага регламент за европейското пространство на здравни данни. Дотогава трябва да имаме действаща Национална здравноинформационна система, съвместима с изискванията на правото на ЕС за обмен на данни и за тяхната защита, се казва в прессъобщението.