Доц. д-р Христо Орманджиев: Ще се стигне до някаква номинация за поста главен прокурор в оставащите 3 дати на Пленума на ВСС
©
"Едната постановка касае решението на Конституционния съд относно продължаване на изтеклите мандати на инспекторите от Инспектората към Висшия съдебен съвет – приема се, че те продължават да бъдат в мандат до момента, до който бъдат избрани нови. Така че континуитетът на мандата по отношение на тези органи е на лице. Другият юридически коментар касае именно преходните и заключителни разпоредби на Конституцията, които сочат, че настоящият състав на ВСС не може да извършва избор на главен прокурор, респективно на тримата големи в съдебната власт. Така че за това има разнопосочни мнения, защото има и различни постановки в този случай,“ разясни експертът.
Според него е необходимо да се сезира Конституционния съд в случая, за да се произнесе и разтълкува какво съдържание се влага в тази разпоредба в Конституцията, но по този начин процедурата за избор на главен прокурор трябва да бъде спряна до произнасяне на решението. "Проблемът има и морална страна, само че въпросът е дали моралът и правото трябва да се сблъскат и до къде ще доведе този сблъсък,“ посочи преподавателят по Конституционно право.
По думите му снижаването на изискването за мнозинство от 17 на 13 гласа при избора на председатели на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и на главния прокурор е неправилно и този избор би следвало да се случи с много голямо мнозинство.
Христо Орманджиев също е на мнение, че могат да се очакват всякакви развития, но все пак според него ще се стигне до някаква номинация за поста главен прокурор в оставащите 3 дати на Пленума на ВСС. "Има и едно улесняване в самия процес по номинациите, тъй като министърът на правосъдието каза, че няма да посочва кандидат за главен прокурор. От тук нататък вече много зависи в самия ВСС какво ще бъде обединяването около определена кандидатура.“