Доц. д-р Евелина Христова посочи защо датата за връчване на втория мандат се отлага максимално напред във времето
©
По думите й това, с което разполагаме в момента е, че първият мандат беше връчен и не беше изпълнен ГЕРБ, които обявиха, че няма да подкрепят проектоправителство със следващите два мандата. Лидерът на парламентарната група на БСП Борислав Гуцанов каза, че евентуално в трети мандат биха подкрепили правителство на националното спасение, ИТН изпратиха писмо, че няма да подкрепя втория мандат, но Станислав Балабанов каза, че биха подкрепили с третия мандат експертен кабинет. В ПП-ДБ текат интересни процеси, в които ПП казаха, че няма смисъл да бъдат търсени, докато от ДСБ и "Да, България“ са склонни да разговарят за техническо правителство. От "Възраждане“ са казали, че ще подкрепят всички, ако не участват ГЕРБ и ДПС, а "Величие“ се разпаднаха и там е не много ясен процесът.
"Просто тече един хаос, в който е много трудно да се предвиди какво следва. Интересното е, че всеки държи на своята дума пред "правителство“, но не знам дали в този смисъл пред тези думи има някаква разлика или просто търсят собственическо слагане на дума, с която да се свързва конкретно тяхната партия,“ обясни тя.
Интересни процеси текат и в ДПС – при тях ще отиде и папката за втория мандат. Според политолога във втората по големина партия се случва нещо, което не е ясно дефинирано и е трудно да обяснение. "Ако президентът Радев изчаква там да се отложат малко страстите и да си изяснят, това също е добре. Добре е в момента за държавата, ако може всички да се спрат, да се замислят и да се успокоят малко,“ каза тя и добави, че всички с голямо любопитство и нетърпение чакат изказването на почетния председател на партията Ахмед Доган, което най-вероятно според нея ще дойде непосредствено преди официалното обявяване за връчване на втория проучвателен мандат.
Доц. Евелина Христова смята също, че ако с втория мандат не се случи съставяне на правителство, е много трудно да си представи съставянето на кабинет с третия мандат при видимия хаос в отношенията на парламентарно представените партии. Според нея при едни нови избори в началото на септември месец избирателната активност ще бъде изключително ниска, което ще даде възможност за сериозно увеличаване на представителството на първите партии, но и е възможно да влязат нови малки формирования, които да направят още по-пъстра, но не и стабилна политическата картина.