Споразумението между партиите след изборите ще бъде с цена, която няма да е много приятна за тях, защото в хода на предизборната кампания кандидатите хвърляха кал един по друг и сега ще им бъде трудно да измият тези окаляни ръце и да си ги подадат, за да ги стиснат. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" доц. д-р Евелина Христова, преподавател в НБУ.

Въпреки това обаче според нея нито една от бъдещите парламентарно представени политически партии няма да иска нови избори наесен: "Което е алтернативата на някакъв вид правителство. Бих се въздържала обаче от думата стабилно пред управление, но вероятно ще имаме управление с хоризонт, който ще зависи от поставените му цели. Ако бъдещето правителство си постави за цел да стабилизира цените, да увеличи доходите на хората, да работи за влизането в еврозоната и има ясна посока в международен план, то може да се задържи доста дълго време", смята доц. Христова.

Според нея настоящата предизборна кампания е протекла постарому, като не се очакват нови резултати: "Партиите заложиха на нещата, с които са свикнали да работят и до сега. Много от тях работят на терен. В медиите излизат опитните лица, на много малко места и по много малко теми видяхме нови хора. Имаше и негативна кампания, имаше и фалшиви новини, манипулации и дезинформация в различен вид.

По думите на доц. д-р Евелина Христова огромно значение ще има кой ще бъде на второто място и каква ще бъде преднината между първите и следващата тройка, което може да предупредели до голяма степен какво ще се случи.

"Ако искаме да имаме правителство, ще трябва да случи някакъв вид коалиция - дали те ще я нарекат коалиция, дали ще бъде сглобка, дали ще бъде конструкция или някои друг ще излезе с друг модерен термин, който да се наложи. Може би ще кръстят експертно правителството, може да бъде и правителство на малцинството, знаете имаме една ротация с изпълняване на мандат и съответно неговото изпълнение или не изпълнение, може да бъде кръстен и програмен кабинет", коментира преподавателят в НБУ.

Тя също така допуска, че е възможно квадратчето "Не подкрепям никого" да постави нови рекорди, което обаче няма да доведе до някаква промяна на резултата: "Хората, които биха искали да изразят своя протестен вот, е добре да изберат някого, когото да подкрепят. Наличието на голям избор раздробява вота до степен такава, че много хора ще дадат своя глас или с "Не подкрепям никого", или за партии, които нямат никакъв шанс да се доближат до влизането в НС, с което тези хора ще останат непредставени до голяма степен".

Евелина Христова припомни, че по Конституция сме задължени да гласуваме, въпреки че няма санкция, ако е налице неизпълнение на това задължение: "При изпълняването на това задължение, човек може да повлияе на резултатите", увери преподавателят от НБУ.