Доц. д-р Евелина Христова: ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са като едно семейство по принуда, в БСП се наблюдава много позитивна промяна
© Фокус
По думите й твърде много са интересите и твърде много започнаха да стават играчите в полето на политиката, а и от ситуацията няма много изгода, така че според политолога няма нищо нагласено. "От тази ситуация в по-голяма степен се губи отколкото се печели в дългосрочен план за държавата, но и за тези, които искат да бъдат сериозно ангажирани и да останат дълговременно в полето на политиката.“
Основният проблем е, че политиците не могат да излязат от предизборното говорене, защото са непрекъснато в предизборна ситуация. "Дори и в момента следващите избори чукат на вратата. Ако не се положат огромни усилия, не може да се излезе от сегашната оплетена ситуация. Те какво друго да казват, освен да повтарят предизборните програми, с които има даден кредит на доверие, с който разполагат? А когато го вземат този кредит на доверие, вече за седми пореден път не успяват да го реализират. Трудно е да се започне говорене за нещо друго, ако ти няколко пъти подред не си успявал да реализираш нещо, за което досега упорито си говорил,“ посочи тя.
Лидерът на ГЕРБ е последователен в действията си и ГЕРБ като първа политическа сила нямат причина да отстъпват от позициите си, каза още тя и допълни, че все пак вижда ход за отстъпление и дипломация от тяхна страна в разговорите им с другите партии във възможния вариант за премиер в лицето на Росен Желязков.
Според доц. Христова в БСП се наблюдава много позитивна промяна в публичната им комуникация и в начина, по който се представят. Привличането на доц. Наталия Киселова е голям плюс за партията и имат една стабилна кандидатура за председател на Народното събрание в нейно лице. "Дори да знаеш, че ти няма да вземеш тази позиция, важно е как играеш и каква заявка правиш чрез човека, който показваш. Умерено разговарят, много модерен подход се вижда от тях в последно време.“
ПП-ДБ нямат основен говорител на формацията и сигналите им са непоследователни, говоренето е разнородно относително заради различния стил в който се изразяват, добави още политологът. "Изглеждат като че ли са изнервени и нямат търпение. Тошко Йорданов каза днес, че нищо не може да стане без ПП-ДБ, а самите те някак си не успяват да го комуникират.“
Първите две формации доц. Христова оприличи на едно семейство по принуда. "Бяха в едно правителство, не се разбраха, караха се. Всички казват, че посоката им е една и съща – евроатлантическа, но поведението им не е такова един спрямо друг. Затова и ГЕРБ опипва почвата с всички други, за да знаят с каква позиция могат в крайна сметка да разговарят с тези, с които е най-логично да пристъпят към създаване на правителство.“
Четворна коалиция за нея не е невъзможен сценарий, но влизащите в нея партии трябва да изкоментират всички основни въпроси и да се начертаят основните големите посоки, които България трябва да следва. "По отношение на социалната политика ми се струва, че БСП биха били много по-изискващи. По отношение на финансови и данъчни въпроси, те логично трябва да имат различни мнения. Може би по въпросите за енергийната сигурност на България също биха имали разминаване.“