Лаймската болест е инфекциозно заболяване, причинявано от поне четири различни вида бактерии от рода Borrelia. Най-често се предава чрез ухапване от кърлежи, но са съобщавани и случаи на предаване чрез бълхи, някои видове мухи и комари.

Ранните симптоми включват висока температура и втрисане, главоболие, отпадналост, депресия и често срещания патогномоничен симптом, известен като еритема мигранс – характерно зачервяване около мястото на ухапване.

Ако не бъде лекувана, болестта може да прогресира и да засегне ставите, сърцето, лимфната система и централната нервна система. В повечето случаи симптомите изчезват при адекватно антибиотично лечение, стига да бъде поставена навременна и точна диагноза. Забавеното, недостатъчно като продължителност или неправилно лечение може да доведе до сериозни, трудно лечими или дори необратими усложнения.

По този повод доц. Валери Велев – специалист по инфекциозни болести и паразитология в София – сподели своите съвети за лечението на лаймска болест. Ето какво написа той във Facebook:

"Скъпи приятели, във връзка със сезонноста вече се загатва за лаймска болест. Скоро ще ви припомня за нея.

Като начало - взимането на профилактична доза антибиотик, след ухапване от кърлеж, официално се препоръчва в САЩ. Те са хиперендемична зона за болестта. В Европа това не е препоръчително. Заболяемостта е много по-ниска, а щамовете с различна "агресивност". Взимането на доза антибиотик след ухапване увеличава силно вероятността за антибиотична резистентност.

Приятен ден и по-спокойно в ежедневието."