Две години въпросът беше дали ще има правителство, а сега идваме на нормалния въпрос - колко време ще издържи. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" политологът доц. Светослав Малинов. "Тази нормализация е дело на всички нас, не само на политическите партии. Прогнозата за това, че този път ще имаме правителство, беше възможна, благодарение на това, че още по време на кампанията избирателите изпратиха послание към партиите, че създаването на редовен кабинет е ключово и те вече не искат да ходят на избори. Може би избирателите не бяха единодушни, но по-голямата част от тях изпращаха тези послания към своите кандидати, лидери по места и на национално ниво", добави Малинов.

Според него, желязната необходимост, която произтича при наличие на редовно правителство, принуждава партиите да правят компромиси, да следват процедурите по Конституция и просто да спазват законите, слагайки край на мандатите, или отменяйки състава на органите, чиито мандат е изтекъл. И когато вече няма оправдания, че има нови избори, че има служебни правителства, че парламента не може да работи, просто нещата взимат своя нормален ход.

"А нормалният ход е назначения, дебати, взаимни компромиси, нещо за което има по-грозна дума "пазарлъци или алъш-вериш", но всъщност е същината на политиката, защото без взаимни компромиси не може да се върви напред. Така че наблюдаваме нормализация, която понеже я бяхме забравили, в момента може би ни изглежда малко необичайна, но това е нормалната практика. Така че аз съм обнадежден, оптимистично настроен, че това правителство ще изкара до първата ротация. По-нататък, нека да видим как ще мине първата ротация, това означава, между другото, март месец другата година. А след първата ротация, може да стигне и до втора, но нека да видим първата ротация. Смятам, че следващите 7 месеца вече са осигурени", добави доц. Малинов.

По думите на политолога, това е непопулярна коалиция, защото конфронтацията между първата и втората в момента парламентарни групи и политически сили достигна своята връхна точка при предпоследните избори. Тогава, когато беше свалено току-що формирано редовно правителство. Тогава се е зародило това основно послание на ПП и на ДБ, че никога не трябва да се влиза в коалиция с ГЕРБ.

"Напрежението нарасна, бяха нужни още едни избори, за да се разбере, че без коалиция между ПП-ДБ и ГЕРБ непрекъснато ще се ходи на избори, докато не се случи нещо, което дори не искам да го артикулирам. В този смисъл, бягат от думата коалиция, защото избирателите не са подготвени изглежда все още за нея. Но аз да кажа, това, което собствената ми професия и наука ми дава основание да кажа. Това е коалиция между първата и втората политическа сила. В политологията това понякога се нарича голяма коалиция, тъй като най-често първата и втората сила са дясна и лява. При нас това е голяма коалиция, като много добре знаем, че е между ГЕРБ и ПП-ДБ, която има много общи неща и в много голяма степен към нея се присъединява засега и ДПС, без да са нужни за мнозинството, но както се казва, подкрепа не може да се отхвърля и ДПС, по някакъв начин е част не от правителството, а от парламентарното мнозинство. Но без думата коалиция, аз не бих могъл да описвам действията на това правителство", каза още доц. Светослав Малинов.

Цоня СЪБЧЕВА