Правителството няма още ясна управленска програма и това трябва да се каже спокойно, без да се чувства някой гузен, защото нямаше време да се изработи. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" доц. Светослав Малинов,

"Имаше декларация, в която бяха формулирани най-общи приоритети, по които се работи и по които има да се работи още няколко месеца. Надявам се, че през следващите няколко месеца ще се направи, ако не цялостна управленска програма, то едно сравнително подробно разписание, поне до края на първата ротация. Защо нямаме всички тези атрибути на едно коалиционно управление? Защото след конфронтацията в която изпаднаха първата и втората политическа сила, преди последните избори, самата идея, че те биха могли предварително да работят заедно, беше отхвърлена от избирателите и те трябваше да започнат наистина нещата постфактум, след изборите. Затова имаше и неразбория, като започнете от ключови назначения, персонални, до определени неща , които наричаме конкретни законопроекти. Но, най-важното беше дневен ред, оставен от предишните, предишните народни събрания и служебни кабинети, и това нещо запълни, така да се каже, тази празнина. Това първо беше Бюджет 2023 г., само една скоба, ние току-що приехме на първо четене бюджета за тази година, знам, че звучи странно, но само го напомням, бюджетът за тази година приехме на първо четене. След 2-3 месеца ще започне дебата по бюджета за следващата година, надявам се навреме. И там вече ще има истинско, може би, дебатиране, защото до голямата степен нещата с Бюджет 2023 бяха предрешени, тъй като вече е много късно. Видяхме дневния ред, свързан с геополитическата ориентация на България, помощта на Украйна, видяхме усилията за промяна Закона за съдебната власт и още няколко такива неща има, след което се надявам да се появи вече, наистина, ако не коалиционно споразумение, то поне законодателна програма. И оттам нещата да преминат към задачи на редовното правителство", добави политологът.

Според него, ако пред първия ротационен мандат се приеме навреме Бюджет 2024, това ще бъде великолепно, както и ако рано започне дебата, за да могат да се чуят всички критики, включително и на опозицията. Ако той постигне максимално широка подкрепа това може да е бюджета, благодарение на който България ще влезе в еврозоната.

"В някакъв смисъл това ще е исторически бюджет, затова е хубаво да се подготви не просто рано, а наистина дебатът да бъде дълъг и задълбочен. И към това, добавям нещо, което не е законодателен проблем, но е много важен, изглежда се достигна до съгласие шеф на БНБ да остане Димитър Радев. Тоест, човекът, който през последните години неотклонно водеше курс към членство в еврозоната, осигури необходимите условия за това, и е очевиден, очевиден привърженик на членството на България в еврозоната, остава на поста си. Това е, може би, най-важният пост, с оглед на тази задача. От там нататък има още няколко неща, конституционна промяна, за която се говори, която обаче малко закъснява като текстове дори. Аз все още чакам ПП и ДБ да дадат своите последни предложения за промяна в Конституцията. Има и още няколко неща, които са заявени, но за мен, тези неща са най-важни, поне до местните избори, след което ще видим новия хоризонт", добави доц. Малинов.

Цоня СЪБЧЕВА