Попълването на местата на регулаторите по начина, по който функционира политическата система в България, не поражда голям оптимизъм, че ще се изберат лица, които да са експерти и които да се ползват с обществено доверие, а всичко ще бъде свързано с партийни интереси, което се вижда по начина, по който функционират ВСС и въобще съдебната система. Политическите интереси са огромни и въпросът е дали депутатите ще успеят да се споразумеят в избора си на членове на регулаторите. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ социологът и политолог от Института по философия и социология на БАН доц. Петър Чолаков.

"Това са решения определено в интерес на политически силните фигури на деня. Това беше решението да бъде махнат г-н Гешев, когато главният прокурор започна да задава неудобни въпроси за Пеевски и за Бойко Борисов. Тогава благодарение на ПП-ДБ се извърши тази смяна. Дойде г-н Сарафов, който сега също не се харесва на същите формации в парламента. Така че това ни показва как функционират тези регулатори и защо не се попълват тези места дълго време, от години в някои от регулаторите. И най-вероятно регулаторите ще бъдат попълнени с нова порция хранени и много верни хора.“

До голяма степен който държи регулаторите, държи властта, посочи още доц. Чолаков,  имайки предвид политическата и партийна криза в България, трудността при съставянето на правителства или краткия живот на редовните такива, както и разнородността на сегашния кабинет, всеки един проблем може да доведе до разрив между политическите партии в него. "От там нататък те си тръгват, регулаторите остават, а те взимат ключови решения. Защото съдебната система се е превърнала в особен и ключов инструмент за решаване на политически проблеми в България. И това е много сериозно,“ каза той, като допълни, че в същата степен това важи и за Комисията за финансов надзор, тъй като от години има "наши“ и "ваши“ фирми.

По думите му коалиционната формула на правителството ще бъде подложена на много стрес-тестове, като първият от тях е приемането на държавния бюджет. "Интересът на управляващите е да няма предсрочни парламентарни избори, но ако започнат прекалено много да разочароват избирателите, защото това е формула, която за няколко политическите партии вътре няма как избирателите им дълго да я преглъщат и да я понасят, от там нататък много бързо ще започнат да се разплитат конците на това управление,“ смята той.

Доц. Чолаков изрази мнение, че тези, които най-вероятно ще пострадат от участието си в това управление, са БСП и ИТН. За Борисов и ГЕРБ няма да има негативно отражение, както и ДПС на Доган няма да пострада по никакъв начин, тъй като техните интереси са да държат Пеевски встрани от властта, каза още той, но по думите му Пеевски също е във властта, като скрития партньор на Борисов, с който имат някакъв паралелен договор. "Тепърва ще видим по тази писта какви сценарии ще се разиграват. Това е правителство, което е в много отношения проява на изключителен политически опортюнизъм, за да не кажа дебелоочие, и абсолютно няма никаква принципност в него.“

"Ако трябва да разсъждаваме от една точка максимално на победата на политическия опортюнизъм, на хладните нерви и на сметките, би трябвало политиците да успеят да си попълнят месата в регулаторите, което е в техен интерес. Бюджетът ще приемат разбира се, защото това е също важно при разпределянето на парите за "наши“ и "чужди“. И оттам нататък вече "каквото сабя покаже“. Но е възможно, така изглежда логиката на ситуацията, да могат да удържат поне това да направят, и ако ще се стига до предсрочни избори, да имаме избори юни месец.“