Реториката при дебатите за избирането на новото правителство беше максимално наситена с емоции – имаше взаимни обвинения, нападки, скандали и заплахи. Всичко се въртеше около името на Делян Пеевски, като всяка от двете групи, управляващи и очертаващи са опозиция, приписват Пеевски на противника си. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ политологът доц. Петър Чолаков.

Според него това редовно правителство нищо не решава.

"Ако идеята е статуквото по някакъв начин да се маскира като промяна и като стабилност, очевидно, че изборите са по-добър вариант. Българските избиратели няма да дадат никакъв толеранс на това правителство. В съдебната система и прокуратурата има тежки проблеми. Дълбоките съмнения, че изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов и хората преди него, изпълняват политически поръчки и не закачат силните на деня, остават. Така че стартът на редовното правителство в тази обстановка не предизвиква никаква радост“, каза още доц. Чолаков.

Според доц. Чолаков в България партиите са изключително пирамидални структури формирани около лидери, някои от които са и фигури зад кадър. Естествено, всяка една от тези формации участва във властта, да може да се докопа до някакви ресурси, да разпределя, да вкарва свои хора, като част от сделката са и регулаторите, които определят ключовите политики на държавата за доста дълго време.

"Основен закон в кибернетиката е, че колкото по-сложна е една система, толкова по-трудно е да бъда държана в първоначалните параметри, както е зададено, важи и за политическите системи и в частност правителството. Един от големите проблеми на Кабинета "Желязков“ още преди да навлезе в конкретиката на работата си ще бъде разнородността на формациите, които влизат в състава на коалицията и това, че всеки ще дърпа чергата към себе си", смята той.

"Проблемът е как чисто човешки ще се споразумеят тези хора, как ще работят при положение, че са доста различни в много отношения от гледна точка на това, че това е едно сложно управление, една сложна сделка, която включва четири плюс една, ако се доверим на това, че и Пеевски участва по някакъв начин вътре с "Ново начало“. Така че трудничко ще им бъде“, добави доц. Чолаков.

По думите му някои от тези формации ще платят много тежка цена от участието си в властта, като според него първата формация, която ще излезе с тежки загуби, е БСП. Другата формация, която вероятно ще загуби, е ИТН, тъй като от известно време им се пришива прякора "малкото ДПС“.

"Така че партиите, подкрепили редовния кабинет ще реализират краткосрочни ползи, някои индивиди по върховете ще реализират вероятно дългосрочни ползи, но самите формации или поне две от тях ще загубят от участието си. За Доган е изгодно да участва, защото той ще стреми да ограничи властта на Пеевски, друг е въпросът дали ще успее да го направи. ГЕРБ са абсолютно по-скоро на плюс, защото отдавна е известно, че на Борисов нищо не му се липи.

Но въпреки всичко за ГЕРБ няма никакъв проблем да управлява с когото и да е, дори и с Пеевски. Ако в един момент ДПС се окаже твърде неудобен и твърде вироглав партньор, нищо чудно Борисов и Пеевски да си го прибере официално, като се казва, във властта,“ обясни доц. Петър Чолаков, като добави, че според него опозицията е твърде разединена, за да окаже някакво съществено влияние в конкретните политики и това е част и от шанса за сегашното управляващи, че нямат срещу себе си обединен противник в парламента.