България няма системна външна политика и се лута като ветропоказател под въздействието на вътрешните дилеми на управлението. Това каза политологът доц. Огнян Минчев, в интервю за обзора на деня на Радио "Фокус" "Това е България".

Според него България ненужно си позволява лукса да произвежда няколко различни типа отношения и подходи към външната политика, които не дават възможност за синтезиране на минимално ефективна външнополитическа стратегия.

"Съществува доста сериозно разминаване между приоритетите на министър-председателя и на неговата партия във външната политика от една страна, и тези на президента Радев от друга страна. От трета страна имаме позицията на БСП, която от съдържателна гледна точка по-скоро съвпада с тази на президента Радев, но от друга между него и председателя на БСП има доста тежки междуличностни отношения, което също не подпомага взимането на политически решения. Тоест, ние се намираме в една доста конфузна ситуация, в която една страна, изправена пред такива предизвикателства, пред които е изправена България понастоящем, си позволява лукса да произвежда няколко различни типа отношения и подходи към външната политика, които не дават възможност за синтезиране на поне минимално ефективна външнополитическа стратегия и външнополитическо поведение на страната“, подчерта доц.Минчев.

Руският посланик в България се държи в най-добрите традиции на великоимперската арогантност, характерна за най-тъмните страници от имперската история на Русия

Политологът даде пример с руският посланик в България, който се чувства достатъчно безнаказан, за да се държи по безпардонен начин.

"За съжаление, в България госпожата посланик на Русия не може да получи достоен отговор на своите инициативи, напускащи статута й на посланик, тъй като именно всеки един от тези актьори, за които говорихме – и премиер, и президент, и външен министър, и политически лидери – се намират в състояние на разделение и на конфликт, в което ако някой от тях реагира адекватно на предизвикателствата пред външната политика на България, включително и по отношение на поведението на руския посланик, то другите ще се възползват от това в негов ущърб, поради което ние като държава стоим и доста малодушно наблюдаваме това, което другите си позволяват да правят с нас“, каза още Огнян Минчев.

Той вижда като основно предизвикателство пред България нейната дълбока, вътрешна структурна обвързаност с руския интерес и тази дълбока обвързаност пречи на взимането на адекватни решения.

"Ако тези хора, които създадоха това правителство, успеят да придобият за кратки срокове достатъчна критична маса от опит, за да започнат да действат адекватно при различниороблеми, имаме шанс да излезем от тази ситуация на всестранни кризи, блокажи на българската политика, дори да се наложи това правителство да бъде преструктурирано основно в рамките на следващите месеци“, каза още политологът, като се съгласи с президентът Радев, че провеждането на избори в настоящата ситуация е наистина неособено разумно.

Доц. Минчев беше категоричен, че между света на тоталитарната утопия и светът на свободните хора примирие може да има, но не може да има дългосрочен мир поради простата причина, че единственото предусловие за мира е човешката свобода.

"Само свободните хора могат да живеят дългосрочно в мир помежду си и със самите себе си", уточни доц. Огнян Минчев.

Цоня Събчева