Късно лятната алергия е, когато започва цъфтежа на плевелните видове, като най-честият причинител напоследък е амброзията.Това заяви доц. Георги Николов.

Според него най-често пациенти с такъв тип алергия са от Северозападна България. В последните години алергията от амброзия е силно изразена, а като причина за това посочва внесената преди десетина години заразена царевица, след което това растение избуява.

Друга силно изявена алергия е тази към полени:

"Най-изразената алергия към дървесните полени е тази към брезата. Това са основните алергизиращи видове – елшата, габъра, брезата и леската. Техният период на цъфтеж е от края на февруари-март до средата на месец май. Пикът на брезовата алергия е от началото на април до към 15-20 април. Предстои апогея на брезовия сезон". 

Характерни за пациентите с брезова алергия са с асматични пристъпи, разкрива медикът като уточнява, че при тях идват пациенти с кашлица, затруднено дишане, с типичния пристъп на бронхиална астма.

"Оплакванията са много тежки, особено когато пациентът е сред природата", допълни той.

От голямо значение е и каква храна консумират пациентите, защото невнимателния и подбор би могъл да доведе до кръстосана алергия. "При пациентите с брезова алергия имат затруднение при ядене на ябълка, киви, череша, праскова, лешник", каза доцентът с уточнението, че има и къснолятна алергия, съобщиха още от NOVA.

В последните години има ръст на медикаментозна алергия. "Лекарствената алергия се среща при по-възрастните пациенти", допълни доц. Николов.