Доц. Мариана Тодорова: Езиковите модели на изкуствения интелект не са толкова добри на български език
© CNN
Bard дава най-оскъдна информация в отговор на така зададения въпрос. Bing и ChatGPT посочват източници, докато Bard – не.
Доц. д-р Мариана Тодорова отбеляза, че ChatGPT посочва каква е етимологията на името на столицата, но прави интерпретации и внушения. "Каза, че името би могло да означава "мъдрост" или би могло да бъде свързано и със "Сердика", но не показа по никакъв начин етимологията и общия корен, защото такъв няма. Може да наблюдаваме и елементи на халюцинация, защото внушението е, че името се свързва с това, че столицата е била културен и образователен център", посочи тя.
Футурологът даде пример и с информацията, която ChatGPT 3.5 й е предоставил за историята на София. "Той отграничи, че има неолитен период, има открити артефакти от тогава. След това казва, че при траките също е имало селище, отличава римския, византийския период и съществената грешка е, че казва, че при хан Крум София става столица на България. Наистина наблюдаваме недетайлна информация, халюциниране", обясни доц. д-р Мариана Тодорова.
В този контекст тя постави темата за пренаписване на човешката история. "След 50 години съзнанието за историчност ще е толкова притъпено от тези множество свръхинтерпретации, които са превъртели човешката история чрез изкуствения интелект, че за едно поколение след 50 години това ще е истина, ако ние някак си не подложим на фактчекинг в исторически ракурс тези разкази. Трябва да вземем някакви мерки, да направим стратегии, план за действие как да се отнасяме към езиковите модели и как всички сфери, касаещи човешкия разказ, наратива и историята, могат да бъдат преобразени", заяви футурологът.